6 września 2017

Kategoria:
Elektronika

W jaki sposób działają agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w gospodarce – między innymi w branży budowlanej, w górnictwie oraz w gospodarstwach rolnych. Wykorzystywane są one w miejscach, w których istnieje zapotrzebowanie na energię elektryczną, jednak nie ma możliwości skorzystania z sieci, a także jako alternatywne źródło zasilania w czasie przerw w dostawie prądu. Jak widać są one niezwykle przydatne w różnych sytuacjach. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się w jaki sposób działają agregaty prądotwórcze, to w poniższym tekście znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Budowa i zasada działania agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze, nazywane również generatorami prądotwórczymi to urządzenia elektromechaniczne – ich zadaniem jest przetwarzanie energii mechanicznej, pochodzącej ze spalania paliwa, na energię elektryczną, która może zostać wykorzystana do zasilania innego rodzaju urządzeń, np. elektronarzędzi na placu budowy czy oświetlenia na posesji. Każdy z modeli agregatu to dość skomplikowana konstrukcja, na którą składa się mnóstwo odrębnych części, można jednak przedstawić ją w pewnym uproszczeniu. Do najważniejszych elementów należą silnik, prądnica, rozdzielnica oraz cały szereg urządzeń pomiarowych. Prądnica to najważniejszy element agregatu, to właśnie w niej wytwarzania jest energia elektryczna. Składa się ona z dwóch elementów – stojana oraz znajdującego się w nim magnetycznego wirnika. –Oba te elementy posiadają odpowiednie uzwojenie – wyjaśnia specjalista z firmy Elektro-InstalW zależności od tego, ile uzwojeń ma stojan, możemy mówić o agregatach jedno- lub trójfazowych. Zasilany benzyną, ropą lub gazem silnik wprawia wirnik w ruch. Ten, obracając się wewnątrz obwodu stojana generuje siłę elektromotoryczną. Dzieje się tak z powodu zmian pola elektromagnetycznego wirnika. W efekcie otrzymywany jest zmienny strumień magnetyczny, powodujący powstawanie w obwodzie stojana prądu elektrycznego.

Gdzie znajdują zastosowanie agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych miejscach. W gospodarstwach domowych mogą być wykorzystywane jako awaryjne źródło zasilana dla takich urządzeń i instalacji jak: systemy alarmowe, oświetlenie, sterowanie automatyką bram, sterowniki kotłów grzewczych (w przypadku kotłów retortowych), a także wszystkich domowych odbiorników energii, takich jak lodówki, klimatyzatory, instalacje wentylacyjne, zasilacze, telewizory, komputery etc. Stosowane są powszechnie na placach budowy do zasilania elektronarzędzi, w kopalniach, a także w placówkach, w których utrzymanie stałego zasilania jest niezbędne do zdrowia i życia, np. w szpitalach, czy chłodniach, w których przechowuje się żywność.