8 grudnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Skuteczne sposoby na obniżenie opłat naliczanych za moc bierną

Do prawidłowego funkcjonowania każdego biurowca, przedsiębiorstwa czy zakładu produkcyjnego niezbędny jest prąd. Stałe podwyżki jego ceny skłaniają właścicieli obiektów do szukania oszczędności. Podstawowym krokiem, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, jest analiza faktur za energię, ponieważ może okazać się, że nawet 30% opłat pochodzi z przekroczenia tzw. mocy biernej. Można jednak to ograniczyć, stosując na przykład kompensację.

Co to jest moc bierna?

Moc bierna to wielkość opisująca pulsację energii elektrycznej pomiędzy elementami obwodu. Jest ona niezbędna do pracy takich urządzeń jak transformatory i silniki. Energia jest pobierana ze źródła podczas części cyklu przebiegu przemiennego, kumulowana jej przez odbiornik jako energia pola elektrycznego lub magnetycznego i zwracana w różnych częściach cyklu.

Głównym dostarczycielem mocy biernej są generatory w elektrowniach. Jednak generowanie takiej energii ma wiele negatywnych skutków dla dostawców energii i ich odbiorców. Prąd bierny płynący przez sieć przesyłową zmniejszy jej przepustowość i zwiększy straty mocy. Dostawcy energii rekompensują odbiorcom ich straty, nakładając na nich limity mocy biernej, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Czym jest kompensacja mocy biernej?

Żeby obniżyć opłaty za moc bierną, warto zwrócić się do doświadczonej firmy, która wykona optymalizację poprzez określenie mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej (kompensację mocy biernej). Podczas realizacji zadań z tego zakresu przedsiębiorstwa takie jak It-Energy korzystają ze sprawdzonego i w pełni profesjonalnego sprzętu. Pomoc takiej firmy może być bardzo korzystna.

Na podstawie uzyskanych wyników dobierają i wdrażają odpowiedni system. Dzięki ich modyfikacjom znacząco obniży się koszt mocy biernej. Zgodnie z wybraną grupą cenową energii licznik będzie mierzył nie tylko ilość zużytej energii elektrycznej.

Jak obniżyć opłaty, które są naliczane za moc bierną?

Podstawowym krokiem do zmniejszenia opłat za energię bierną jest wnikliwa analiza faktur za energię elektryczną. Część kosztów wyszczególnionych w dokumencie jest naliczana dopiero wtedy, gdy odbiorca przekroczy limit określony w umowie dystrybucyjnej. Opłata spowodowana nadmiernym poborem mocy biernej stanowi zazwyczaj 30% całego rachunku.

Zbędne koszty można zoptymalizować za pomocą specjalnych urządzeń. Pomoże to wyeliminować opłatę za moc bierną indukcyjną lub pojemnościową w zależności od charakteru obciążenia obiektu i zmniejszyć opłatę za moc czynną o dodatkowe 7 procent.