11 kwietnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Składanie własnego peceta. Elementy o których warto pamiętać

Samodzielne składanie komputerów często postrzegane jest jako zajęcie hobbystyczne zapalonych informatyków. Wielu osobom wydaje się, że jest to proces złożony i trudny. W rzeczywistości składanie PC na własną rękę nie jest skomplikowane i niesie za sobą wiele korzyści. Z tego artykułu dowiesz się, o czym powinno się pamiętać, składając własny komputer.

Dlaczego warto samodzielnie złożyć komputer?

Przede wszystkim, rezygnując z zakupu gotowego urządzenia, oszczędzamy pieniądze. Cena dostępnych na rynku komputerów PC jest zawyżona i wynosi znacznie więcej niż wartość jego części. Oprócz tego podzespoły w gotowych urządzeniach nie zawsze są do siebie dobrze dopasowane i często są zbyt mało lub zanadto wydajne względem reszty (tzw. bottleneck effect). Decydując się na samodzielne złożenie, zyskujemy możliwość stworzenia komputera o podzespołach najlepiej spełniających nasze potrzeby.

Wiele osób zastanawia się także, co wybrać: domowy komputer czy mobilny laptop? Najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia, które będzie najodpowiedniejsze do stylu życia użytkownika. Warto jednak pamiętać, że złożony komputer PC pozwala na wymianę pojedynczych części na nowsze, a także umożliwia uzyskanie zdecydowanie większej mocy obliczeniowej. To szczególnie ważne dla miłośników gier lub użytkowników programów profesjonalnych.

Ważne podzespoły i wskazówki

Centralną jednostką PC jest procesor, często określany jako „mózg” komputera. To on odpowiada za obliczenia i zarządza procesami – stąd też jego nazwa. Im lepszą mocą obliczeniową dysponuje procesor, tym sprawniej działa komputer. Najpopularniejsze są procesory Intel oraz AMD. Warto zdecydować się na jedną z tych sprawdzonych marek. Kolejnym ważnym elementem PC jest pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna. Wpływa, podobnie jak procesor, na szybkość działania całego komputera. Standardowy rozmiar umożliwiający pracę biurową (czyli na przykład obsługę programów tekstowych i prostych baz danych) to 4 GB. RAM rekomendowany dla graczy to co najmniej 8 GB. Natomiast dla osób korzystających z komputera do obsługi programów profesjonalnych (np. dla inżynierów, montażystów lub architektów) rozmiar pamięci RAM powinien wynosić co najmniej 16 GB.

Kolejnym niezbędnym elementem komputera jest dysk twardy. Do zadań biurowych wystarczy jeden dysk HDD. Jednakże dyski SSD umożliwiają osiągnięcie zdecydowanie lepszej wydajności pracy. Możliwe jest również połączenie tych dwóch i wykorzystanie SSD jako głównego dysku, a HDD jako archiwum. Własnoręczne złożenie PC pozwala na stworzenie macierzy dyskowych, czyli połączenia kilku dysków w jednym komputerze. Dzięki temu można bez trudu wymieniać dyski, lepiej zabezpieczyć przechowywane na komputerze pliki, a także tworzyć zaawansowane bazy danych.

Wszystkie podzespoły łączy płyta główna komputera. Musi być ona kompatybilna z procesorem, dlatego należy zwrócić uwagę na rodzaj gniazda procesora (socket) w konkretnym modelu płyty. Niezbędne są również odpowiednie wejścia dla pozostałych elementów. Tylko w ten sposób płyta główna spełni swoje zadanie.

Obudowa komputerowa to w dużej mierze element wybierany w zależności od gustu użytkownika. Na rynku dostępne są warianty proste, całkowicie zabudowane lub z jedną przeszkloną ścianą. Standardowy rozmiar obudowy zazwyczaj wystarczy. Czasami – w przypadku zastosowania zaawansowanych dodatkowych podzespołów – występuje potrzeba wybrania większego rozmiaru obudowy.

Jednym z dodatkowych elementów peceta jest karta graficzna. Nie jest ona potrzebna do poprawnego funkcjonowania komputera, ale bywa niezbędna do grania w nowoczesne gry, ale także podczas obróbki graficznej, montażu filmów oraz projektowania. Dobrze dopasowana karta graficzna powinna spełniać potrzeby użytkownika i być kompatybilna z procesorem (by uniknąć efektu wąskiego gardła).