19 listopada 2020

Kategoria:
Elektronika

Sekret popularności kotłów pleszewskich

System centralnego ogrzewania nie może działać bez urządzenia, które będzie dostarczać sporą ilość ciepła, najlepiej pozyskiwanego przy rozsądnych kosztach samego urządzenia oraz wykorzystywanego źródła energii. Wśród liderów na rynku kotłów niezmiennie znajdują się urządzenia produkowane w zagłębiu kotlarskim – Pleszewie. Nowoczesne technologie i spełnianie rygorystycznych wymogów środowiskowych sprawiają, że kotły pleszewskie znajdują wielu nabywców.

Skąd wzięły się kotły pleszewskie?

Niewiele marek na rynku urządzeń grzewczych może się pochwalić tak wspaniałą renomą, jak słynne kotły pleszewskie. Znakomita opinia dotycząca trwałości tych urządzeń oraz zastosowanych w nich rozwiązań technicznych ma długą historię i wiąże się ściśle z rozwojem przemysłu w tym rejonie. Początki tradycji kotlarskich w Pleszewie i jego najbliższych okolicach sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy w mieście zaczęły powstawać pierwsze odlewnie i kotlarnie. Nie produkowano w nich jednak jeszcze typowych urządzeń grzewczych, ponieważ w tamtych czasach w większości domów korzystano z tradycyjnych kuchni opalanych drewnem z centralnie ustawionym kominem, który ogrzewał wszystkie przylegające pomieszczenia. W zamożniejszych domach wykorzystywano piece kaflowe stawiane przez zdunów wykorzystujących ceramikę, cegły oraz glinę i elementy żeliwne. Historia kotłów pleszewskich zaczęła się zatem od wyrobów przeznaczonych dla gorzelnictwa. Szybko jednak okazało się, że zdobywane przy tej okazji doświadczenie w obróbce metali można spożytkować także w innych obszarach, w tym przy produkcji kotłów – wyjaśnia przedstawiciel firmy Kotły Grzewcze DRAGON, zajmującej się produkcją urządzeń do systemów centralnego ogrzewania.

Zmiany w sposobie ogrzewania, jakie zachodziły pod koniec XVIII i na początku XIX wieku wiązały się przede wszystkim z upowszechnieniem węgla i znacznym spadkiem jego cen, a także z faktem, że pozyskiwanie drewna do celów opałowych było coraz trudniejsze. Po pojawieniu się pierwszych pieców żeliwnych opalanych węglem oraz wprowadzeniu elementów pozwalających na spalanie węgla w tradycyjnych piecach kaflowych szybko stało się jasne, że są one bardziej efektywne niż te opalane węglem. Na powstanie i rozwój technologii centralnego ogrzewania trzeba było jednak jeszcze dość długo poczekać. Choć pierwszy kocioł centralnego ogrzewania został skonstruowany w 1878 roku w Kopenhadze przez inż. W.E. Recka, to w Polsce upowszechniała się ona dość wolno i przed wybuchem II wojny światowej objęła wyłącznie niektóre rejony większych miast. Rozwój takiego sposobu produkowania i dostarczania ciepła nastąpił dopiero w czasach powojennych.

W Pleszewie działały wówczas zakłady kotlarskie produkujące instalacje dla przemysłu gorzelniczego. Stanowiły one prawdziwy rezerwuar dobrze wykształconych i doświadczonych pracowników znających tajniki obróbki metalu. Dzięki temu doświadczeniu już w latach 50. i 60. XX wieku w Pleszewie zaczęły powstawać pierwsze konstrukcje kotłów centralnego ogrzewania. Wkrótce na terenie dzisiejszego powiatu pleszewskiego pojawiło się sporo warsztatów rzemieślniczych opracowujących pierwsze udane konstrukcje i projektujących własne autorskie rozwiązania.

W latach PRL-u tego rodzaju urządzenia były trudnodostępne, a produkty rzemieślników z Pleszewa i okolic okazywały się niezwykle solidne, wytrzymałe oraz wydajne. Warto też wspomnieć, że w porównaniu z innymi dostępnymi wówczas urządzeniami kotły pleszewskie mogły się pochwalić innowacyjną konstrukcją i bardzo ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. W przeciwieństwie do innych wytwarzanych ówcześnie kotłów te, które produkowano w Pleszewie, powstawały ze spawanej stali i były wyposażone w stały ruszt wodny, co pozwalało na łatwe spalanie węgla w kawałkach oraz miału. U schyłku PRL w Pleszewie powstała Spółdzielnia Metalowców „Kotlarz”, która zrzesza firmy zajmujące się wówczas produkcją kotłów centralnego ogrzewania. Po przekształceniach związanych z transformacją ustrojową na terenie Pleszewa powstały firmy, które kontynuowały chlubne tradycje pleszewskiego kotlarstwa. Spółdzielnia „Kotlarz” funkcjonuje nadal, zrzeszając najlepszych producentów urządzeń grzewczych w regionie, w tym m.in. firmę Kotły Grzewcze DRAGON.

Współczesne kotły pleszewskie najwyższej jakości

Tradycja kotłów pleszewskich jest nadal kontynuowana. W czołowych firmach produkujących urządzenia grzewcze powstają konstrukcje spełniające najnowsze wymogi dotyczące ochrony środowiska, potwierdzane certyfikatem EcoDesign. Poza urządzeniami spalającymi lubiany przez użytkowników ekogroszek w ofercie znajdują się też kotły centralnego ogrzewania zasilane biomasą – przede wszystkim popularnym pelletem drzewnym. Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i wysoka jakość wykonania sprawiają, że kotły z Pleszewa ciągle cieszą się dużą popularnością, zapewniając ciepło w przystępnej cenie. Nowe modele stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i łatwiejsze w obsłudze. Współczesne urządzenia nie wymagają już częstych wizyt w kotłowni, a ich praca jest zautomatyzowana.

Ze względu na dużą popularność ekogroszku, który zapewnia wysoką kaloryczność, a zatem możliwość uzyskiwania dużej ilości energii z jednostki masy, a przy tym wyróżnia się niską zawartością siarki oraz znikomą spiekalnością, kotły przeznaczone do spalania tego paliwa wciąż zajmują czołowe miejsca w rankingach sprzedaży. Wielką zaletą nowoczesnych kotłów na ekogroszek są montowane w nich zaawansowane komputerowe sterowniki, które wraz z różnymi typami czujników precyzyjnie dobierają optymalne warunki spalania, a także automatyczny system dostarczania opału. Kotły mają wbudowane pojemne zasobniki, w których można zmieścić porcję paliwa wystarczającą w zależności od warunków na kilka-kilkanaście dni. Ekogroszek pobierany z zasobnika trafia za pośrednictwem podajnika ślimakowego wprost do nowoczesnego palnika retortowego zapewniającego wydajne spalanie.

Równie wygodne w obsłudze są urządzenia spalające pellet drzewny, który jest zaliczany do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Powstaje on wyłącznie ze specjalnie na ten cel prowadzonych plantacji leśnych, hodowanych roślin energetycznych oraz zagospodarowania drewna, którego ze względów technologicznych nie mogą użyć tartaki czy zakłady przemysłu meblarskiego. W kotłach pelletowych także instalowane są zasobniki opału i automatycznie działające podajniki. Urządzenia tego rodzaju uważa się za przyjazne dla środowiska naturalnego ze względu na jedynie śladową emisję pyłów zawieszonych i innych ubocznych produktów spalania przy jednoczesnym uzyskiwaniu wysokiej efektywności. Kotły na pellet drzewny wymagają od użytkownika bardzo niewiele uwagi, zarówno jeśli chodzi o częstotliwość uzupełniania zapasu opału, jak i usuwania popiołu, tym bardziej że nowoczesne kotły korzystają z palników z funkcją samooczyszczania.