26 września 2021

Kategoria:
Elektronika

Rozwój oprogramowania IFS w kontekście przemysłu 4.0

Oprogramowanie IFS, w przeciwieństwie do dość skomplikowanych systemów ERP, wydaje się być dobrym rozwiązaniem na nadchodzące czasy internetyzacji i przemysłu 4.0. jest ono znacznie łatwiejsze w konfigurowaniu i dopasowywaniu do indywidualnych potrzeb. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego oprogramowania w kontekście przemysłu 4.0?

Innowacyjność oprogramowania IFS

Do oprogramowania IFS wprowadzane są zmiany, które mają za zadanie jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z niego. Odbywa się to jednak w warunkach zmieniającego się podejścia do prowadzenia firm i do pracy jako takiej – dziś nic już nie jest stałe, dlatego też metody zarządzania firmą i jej prowadzenia także się zmieniają. Zmieniają się też same firmy i ich oferta, która musi być dostosowana do panujących w danej chwili warunków.

Dlatego też producenci współczesnego oprogramowania IFS, tacy jak na przykład szwedzka firma Novacura, wyposażają je w funkcjonalności ułatwiające korzystanie z aplikacji i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb firmy. Taką funkcjonalnością jest na przykład responsywność interfejsu, dzięki której aplikacja dopasowuje się do każdego rodzaju wyświetlacza – jest to o tyle ważne, że o ile oprogramowanie IFS czy systemy ERP jeszcze do niedawna były używane wyłącznie na komputerach stacjonarnych i laptopach, o tyle dziś są dostępne również z poziomu systemów Android oraz iOS czy po prostu z przeglądarki internetowej, która może być zainstalowana tak naprawdę na każdym systemie operacyjnym. Przyjęto też zasadę, że interfejs ma być nie tylko narzędziem, ale też ułatwieniem w użytkowaniu, dlatego jest coraz prostszy, bardziej intuicyjny i prokonsumencki.

Sztuczna inteligencja w oprogramowaniu IFS

Oprogramowanie IFS coraz częściej wyposażone jest w sztuczną inteligencję, która za pomocą uczenia maszynowego jest w stanie z czasem coraz lepiej dostosowywać się do firmy. Aplikacja dosłownie uczy się tego, jakie procesy zachodzą w firmie najczęściej, jak są rozwiązywane i gdzie pojawiają się przeszkody. Z czasem zaczyna te procesy automatyzować, co w oczywisty sposób prowadzi do coraz większej płynności w firmie i maksymalizacji zysków. Dobrym przykładem jest automatyzacja serwisowania sprzętu – gdy nastąpi awaria urządzenia, to wysyła ono powiadomienie do serwisu o rodzaju awarii, dzięki czemu serwisant przyjeżdża już z pełną informacją na temat uszkodzenia i gotowym rozwiązaniem oraz przygotowanym zestawem narzędzi. jak więc widać, oprogramowanie IFS zdecydowanie nadąża za sytuacją na świecie (która może ulegać dużym zmianom w krótkim czasie) i zapewnia możliwość dopasowania firm do panujących wokół warunków.