akumulator
10 listopada 2019

Kategoria:
Elektronika

Różnice między baterią a akumulatorem
5 (100%) / 1 głosów

Różnice między baterią a akumulatorem

Wszystkie dziedziny życia są uzależnione od źródeł energii. To dzięki nim można jeździć samochodami, a także korzystać z telefonów, akcesoriów kuchennych, telewizorów czy latarek. Umożliwiają one również działanie sprzętów przemysłowych. Za zasilanie tych urządzeń odpowiedzialne są baterie oraz akumulatory. Mimo że obydwa te ogniwa generują energię, to znacząco różnią się między sobą. Poniżej omawiamy, co odróżnia baterię od akumulatora.

Baterie – co to takiego?

Każdy niejednokrotnie miał okazję zetknąć się z baterią. Są one powszechnie używane w przedmiotach codziennego użytku. Nie można zapominać, że służą one także do zaopatrywania w energię innych urządzeń przenośnych, maszyn oraz pojazdów. Dlatego ich poszczególne modele mogą znacznie różnić się między sobą, i to pod wieloma względami.

Bateria to ogniwo, które ma ściśle określoną żywotność. Po pewnym czasie przestaje działać i nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zachodzące w niej nieodwracalne reakcje chemiczne, których efektem jest wytworzenie energii. Baterii nie można ponowie wykorzystać ani jej naładować. Po zużyciu nadaje się ona jedynie do utylizacji.

Baterie zasilają nie tylko przedmioty codziennego użytku. Istnieje ich całe mnóstwo modeli, a niektóre z nich służą do zasilania wózków widłowych, pojazdów golfowych, a nawet podnośników magazynowych” – opowiada ekspert z firmy Baterie Przemysłowe.

Czym charakteryzują się akumulatory?

Główną cechą odróżniającą akumulator od baterii jest jego żywotność. Kiedy się rozładuje, można go bez problemu ponownie naładować. Akumulator to m.in. nieodzowny element wszystkich samochodów, którego zadaniem jest zaopatrywanie ich w energię.

Akumulatory to tak zwane ogniwa wtórne. Tak jak w przypadku baterii zachodzi w nich cały cykl reakcji chemicznych, który kończy się powstaniem określonej ilości energii. Jednak reakcje te są odwracalne. Mogą zachodzić wielokrotnie, a sam akumulator można ładować przy pomocy innych źródeł energii.

Akumulatory mają różne parametry, występują w wielu rodzajach oraz konfiguracjach. Niektóre z nich służą do zasilania samochodów, motocykli, a inne dostarczają energię maszynom. Są one dużo wydajniejsze niż baterie, ale ich producenci także wskazują ich żywotność. Jest ona wyrażona przez informację na temat ilości cykli ładowania i rozładowań, które mogą one przejść.

Należy pamiętać też o tym, że akumulator może się rozładować nawet wtedy, kiedy nie jest używany. Jednak problem ten w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyczy nowoczesnych ogniw.