przedluzacz-elektryczny
25 listopada 2016

Kategoria:
Elektronika

Rozbijanie prądu? Zasada działania przedłużacza elektrycznego

Prąd elektryczny jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania. Każdy budynek mieszkalny lub użytkowy powinien być wyposażony w instalację elektryczną, umożliwiającą efektywne podłączenie wszystkich niezbędnych odbiorników prądu. Niestety, nie zawsze ilość gniazdek elektrycznych jest wystarczająca, by podłączyć wszystkie sprzęty, których potrzebujemy. Czasem również odległość między gniazdem a miejscem, w którym chcemy ustawić odbiornik jest większa niż zasięg kabla – w takich sytuacjach konieczne jest zastosowania przedłużacza elektrycznego.

Czym jest przedłużacz elektryczny i jak działa?

Przedłużasz elektryczny to proste urządzenie, z pomocą którego możliwe jest zwiększenie zasięgu kabla danego urządzenia lub podłączenie wielu sprzętów do jednego gniazda elektrycznego (przedłużacze z rozgałęzieniem). Przedłużacz jest odcinkiem elektrycznym, wyposażonym we wtyczkę, umożliwiającą podłączenie go do sieci elektrycznej oraz jedno lub więcej gniazdek, do których można włączyć odbiornik.

Rodzaje przedłużaczy

Dostępne na rynku przedłużacze możemy podzielić na wiele kategorii, biorąc pod uwagę miejsce i sytuacje, w jakich będą stosowane ich zastosowania (wnętrza, ogrody, place budowy, biura wyposażone w komputery etc), parametry fizyczne, długość, zastosowaną izolację, ilość w żył w przewodzie, wyposażenie (np. osłona termiczna, wyłącznik). Generalnie jednak dzieli się je na:

  • Pojedyncze – wyposażone w jedno gniazdko
  • Listwowe – wyposażone w dwa lub więcej gniazd. Często tego rodzaju przedłużacze posiadają wyłącznik, odcinający dopływ prądu do wszystkich gniazd
  • Bębnowe – wyposażone zwykle w do czterech gniazd. Najczęściej stosowane na placach budowy lub w zakładach przemysłowych, gdzie wymagana jest duża swoboda w operowaniu urządzeniami pobierającymi prąd.

Specyficzną odmianą przedłużacza jest tak zwana złodziejka – jest to rozgałęziacz pozbawiony przewodu, który umożliwia podłączenie do pojedynczego gniazdka większej ilości odbiorników. Termin „złodziejka” pochodzi z czasów, kiedy liczniki elektryczne nie były stosowane, opłaty za prąd były ustalane na podstawie ilości gniazdek w budynku.

Szeroki wybór przedłużaczy znajdziemy w ofercie hurtowni elektrycznej Supervolt.