Telefonia VoIP
28 października 2021

Kategoria:
Elektronika

Rodzaje telefonów VoIP

Telefonia VoIP jest systemem umożliwiającym rozmowy z wykorzystaniem internetu. Jakkolwiek zwykłe telefony mogą działać w ten sposób, to zaopatrzenie się w specjalny sprzęt otwiera zupełnie nowe możliwości. Wybór odpowiednich modeli zależy od potrzeb firmy. Pomoc w tym względzie zapewnia operator. Nie trzeba się obawiać skomplikowanej obsługi tych urządzeń, bo jest ona łatwa, niemal intuicyjna.

Czym jest telefon VoIP?

Telefon VoIP niewiele różni się od zwykłego telefonu. To, co go odróżnia, to wbudowana bramka VoIP. Ponadto aparat posiada słuchawkę, wyświetlacz i klawiaturę, która może też mieć formę dotykową. Standardem jest gniazdo typu Ethernet oraz wejście na zewnętrzne słuchawki. Telefon nie ma zewnętrznych suwaków regulujących głośność dzwonka i podobnych elementów. Wszystko to odbywa się przez panel administracyjny lub przyciski dedykowane.

Sklepy, takie jak NEO PBX, oferują różne rodzaje telefonów VoIP, z czego wiele modeli posiada dodatkowe przyciski. Służą one do uruchamiania różnych funkcji, takich jak wybór innych linii telefonicznych, wyciszenie lub głośnik, dostępy do poczty głosowej czy też menu. W niektórych aparatach można zaprogramować opcje i przypisać je do konkretnych przycisków. Przyciski BLF mogą także wskazywać zajętość innych abonentów.

Standardem w telefonach VoIP są takie funkcje, jak możliwość dzwonienia na ostatnio łączone numery, dzwonienie z książki kontaktów, zawieszenie numeru, konferencja, funkcja „nie przeszkadzać” i podobne.

Jakie są rodzaje telefonów VoIP?

Pierwszy podział aparatów telefonicznych VoIP można oprzeć na tym, czy jest on przewodowy, czy bezprzewodowy. Ważne są też poszczególne typy. Wykorzystują zestaw słuchawek i mikrofon do wykonywania internetowych połączeń.

Następny rodzaj to telefon bezprzewodowy do komunikacji VoIP. Można słuchawki podłączyć do operatora VoIP lub do własnej centrali IP.

W systemie VoIP jest możliwe użycie telefonu analogowego, z tym że koniecznie trzeba dokupić do niego adapter ATA. Pozwala on na podłączenie wtyczki Ethernet i telefonu, dzięki czemu system widzi ten telefon jako aparat VoIP.