14 listopada 2019

Kategoria:
Elektronika

Rodzaje przewodów elektrycznych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje przewodów elektrycznych

Przewód to podstawowy element każdej instalacji elektrycznej, niezależnie od jej funkcji oraz stopnia skomplikowania. Nie każdy pełni jednak tę samą funkcję. W zależności od ich roli, przewody możemy podzielić na kilka rodzajów. Czym się one charakteryzują, dlaczego ich rozróżnienie jest tak ważne w momencie wykonywania lub naprawy instalacji elektrycznej? Czym w końcu jest przewód i co różni go od kabla?

Czym jest przewód elektryczny?

Przed przystąpieniem do rozróżnienia rodzajów przewodów warto wyjaśnić, czym w ogóle jest przewód?

Przewodem nazywamy pojedynczy element instalacji elektrycznej, służący do prowadzenia prądy elektrycznego i składający się z jednej żyły – mówi przedstawiciel hurtowni elektrycznej AlgraŻyłą może być drut, linka bądź szyna, wykonana z metalu przewodzącego prąd, najczęściej jest to miedź. Fakt, że przewód jest pojedynczą żyłą odróżnia go od kabla, który może składać się z wielu oddzielnie izolowanych żył.

Rodzaje przewodów

Jak wspomnieliśmy, przewody elektryczne dzieli się ze względu na to, jaką funkcję pełną w instalacji elektrycznej. Ich rodzajów możemy zatem wymienić cztery:

  • Przewód fazowy – jego symbolem jest litera L. To jego zadaniem jest przesyłanie energii elektrycznej w sieci, stąd nie wolno go dotykać kiedy znajduje się pod napięciem – grozi to porażeniem prądem. Do jego oznaczenia używa się kolorowych izolacji – zwykle czarne, brązowej lub szarej. Jeśli w danej sieci znajduje się więcej przewodów fazowych, mogą on mieć inne kolory, np. czerwony lub biały.
  • Przewód neutralny – symbol N. Przewód ten służy połączeniu z punktem neutralnym sieci elektromagnetycznej. Oznaczany jest zawsze jasnoniebieskim kolorem izolacji.
  • Przewód ochronny – symbol PE. Może nim być przewód uziemiający lub wyrównawczy. Jego zadanie to ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym . Do jego oznacza używa się izolacji w kolorze żółto-zielonym.
  • Przewód ochronno-neutralny (PEN) – stanowi połączenie funkcji przewodu ochronnego i neutralnego, posiada izolacje w kolorze żółto-zielonym, a jego końcówki oznacza się dodatkowo kolorem niebieskim.

Przy tworzeniu instalacji elektrycznej należy pamiętać, by zawsze łączyć ze sobą przewody jego rodzaju i używać zawsze oznaczeń kolorowych. Jeśli z jakiegoś powodu musimy użyć przewodu niezgodnie z jego oznaczeniem, przykładowo przewód w czarnej izolacji pełni funkcję przewodu neutralnego, konieczne jest jego odpowiednie oznaczenie, np. przy użyciu kolorowej taśmy izolacyjnej na końcach. Dzięki temu w przyszłości będziemy wiedzieć, jaką funkcję pełni dany przewód.