28 czerwca 2019

Kategoria:
Elektronika

Rodzaje i zastosowanie czujników

Czujniki stosowane w automatyce to temat, który staje się z roku na rok coraz bardziej obszerny – istnieją nawet czujniki, które potrafią rozpoznawać kolory. Nic w tym dziwnego, skoro w samych smartfonach czujników mamy już kilka, to tym bardziej w zautomatyzowanych halach produkcyjnych – i nie tylko – mogą być ich dziesiątki. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rodzajom czujników. Będą to czujniki do detekcji obiektów oraz czujniki procesowe i pojemnościowe.

Czujniki do detekcji obiektów metalowych i nie tylko

Pierwszy rodzaj czujników do detekcji obiektów to czujniki indukcyjne. Omawiane czujniki służą do bezkontaktowej detekcji obiektów metalowych. Czujniki te wytwarzają pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości za pomocą obwodu rezonansowego. Gdy w wytworzonym polu pojawi się metalowy obiekt, urządzenie go wyczuwa. Nieco inaczej działają czujniki magneto-indukcyjne. Czujnik tego typu reaguje na zmiany pola magnetycznego. Czujniki wykorzystywane są na przykład w powszechnie używanych cylindrach, choć są dostępne także modele odporne na silne pola elektromagnetyczne, które mogą być stosowane np. w spawalnictwie. Omówione czujniki wykorzystywane są do identyfikowania obiektów metalowych na małej odległości. Jak mówi nam przedstawiciel firmy PG Systems z Sulejówka, gdy istnieje potrzeba detekcji obiektów nie tylko metalowych lub nie ma możliwości zamontowania czujnika blisko linii produkcyjnej, wykorzystywane są czujniki ultradźwiękowe lub fotoelektryczne.

Czujniki procesowe i pojemnościowe

Wśród czujników procesowych znajdziemy szeroką gamę urządzeń, które zapewniają jakość procesów produkcyjnych. Kontrolują one różne wielkości fizyczne. Najpopularniejsze są oczywiście czujniki temperatury – w zautomatyzowanym przemyśle nie wystarcza zwykły termometr. Zaawansowane czujniki są w stanie mierzyć temperaturę od kilkudziesięciu do nawet kilkuset stopni Celsjusza. Przykładami takich urządzeń są czujniki firmy TURCK, które zapewniają pomiar temperatury w zakresie od -50° do +500°C. Kolejne popularne czujki procesowe to czujki ciśnieniowe oraz czujniki obecności przepływu. Z kolei czujniki pojemnościowe są wykorzystywane do kontroli granulatów, mediów o dużej lepkości, czy bezkontaktowej identyfikacji metali lub dielektryków. Omówione czujniki to jedynie kilka przykładów spośród wielu innych urządzeń tego typu, które wykorzystywane są w przemyśle i nie tylko. Zaawansowane technologie, zautomatyzowane linie, na których produkcja jest ciągle kontrolowana, nie tylko ułatwiają nam pracę. Poza tym, że dzięki liniom produkcyjnym jesteśmy w stanie wyprodukować znacznie więcej elementów w określonym czasie, niż bylibyśmy w stanie zrobić to ręcznie, między innymi dzięki przeróżnym czujnikom mamy też pewność co do jakości wyrobów.