Światłowód
11 stycznia 2020

Kategoria:
Elektronika

Przyszłość światłowodów w Polsce i na świecie

Światłowodami nazywamy nośniki danych działające w oparciu o zjawisko propagacji światła. Transmisję informacji poprzez emitowane fale umożliwiają specjalne przewody wykonane z włókna ze szklanym rdzeniem. Technologia ta nieustannie się rozwija i znajduje coraz więcej zastosowań. Co warto wiedzieć na temat perspektyw wykorzystania łączy światłowodowych w przyszłości?

Światłowody jako technologia przyszłości

Nie da się ukryć, że przyszłość szeroko pojętej gospodarki kryje się w internecie. To właśnie do świata wirtualnego przenosi się handel, usługi, kontakty towarzyskie i wiele innych sfer naszego życia. Dlatego też mówiąc o technologiach przyszłości, nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniach wykorzystywanych do transmisji internetowej, a tu właśnie światłowody odgrywają kluczową rolę. Obecnie stosuje się kilka metod udostępniania sieci internetowej. Dostępny jest sygnał radiowy, jednak cechują go stosunkowo słabe parametry. Dużą popularność zyskał natomiast internet LTE, czyli dostarczany przy użyciu masztów służących do transmisji danych na potrzeby telefonii komórkowej. Chociaż technologia ta oferuje szybki przesył sygnału, to jednak dostępna jest na ograniczonym terenie i uzależniona od bieżącego obciążenia łączy.

Znakomitą alternatywą dla tych rozwiązań jest technologia światłowodowa. – Przekonuje ekspert reprezentujący firmę S-Cabling, której specjalnością jest okablowanie strukturalne. – FTTH, czyli Fiber To The Home, to gwarancja niezawodnego przesyłu informacji poprzez łącza światłowodowe wykorzystujące sygnał optyczny. Transmisja danych odbywa się szybko i bezpiecznie, bez względu na warunki atmosferyczne czy przepustowość jak w przypadku LTE.

Rozwój sieci światłowodowych

Wyżej wymienione zalety sieci światłowodowej każą przypuszczać, że technologia ta stanie się wiodącym rozwiązaniem w dziedzinie teleinformatyki. Już teraz zalety światłowodów są doceniane przez wielu użytkowników na świecie, którzy dzięki temu mogą bez problemu korzystać z połączeń internetowych, telefonicznych oraz cyfrowych usług telewizyjnych. Tego typu łącze jest wręcz niezastąpione w przypadku rozbudowanych rozgrywek w sieci, oglądania filmów online czy streamingu, który obecnie cieszy się coraz większą popularnością. To również przyszłość transmisji danych, jeśli wziąć pod uwagę coraz większą ilość i wielkość pobieranych oraz przesyłanych informacji, co ma istotne znaczenie w przypadku popularnego obecnie zapisywania plików w chmurze. Nic więc dziwnego, że eksperci szacują, iż wartość inwestycji w sieci i kable światłowodowe zarówno w Polsce, jak i na świecie będzie stale rosła, osiągając w skali globalnej zawrotne sumy.