16 października 2020

Kategoria:
Elektronika

Podział na grupy i rodzaje sprzętów ZSEiE

Wraz z początkiem 2018 roku wszedł w życie nowy podział zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE). Wśród wprowadzonych zmian jedną z najważniejszych była klasyfikacja elektroodpadów – z 10 grup sprzętowych stworzono 6. Każda ze wspomnianych obejmuje inne urządzenia. Co się w nich znajduje i co warto o nich wiedzieć? Szczegółowe informacje o nich prezentujemy poniżej.

Grupa 1 – sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury

Pierwszą grupę ZSEiE stanowi sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury. Do tego typu urządzeń są zaliczane: chłodziarki, zamrażarki, pompy ciepła, sprzęt klimatyzacyjny, ale też grzejniki i inne działające na zasadzie wymiany temperatury.

Grupa 2 – ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 mm2

Kolejny zespół urządzeń stanowią wszelkiego rodzaju ekrany, monitory i inne urządzenia wyposażone w ekrany, których powierzchnia przekracza 100 mm2 wyjaśnia ekspert z firmy Recykler Piotr Żywot. Zaliczyć do nich można laptopy, monitory, odbiorniki telewizyjne, notebooki czy nawet cyfrowe ramki do zdjęć.

Grupa 3 – lampy

Wśród zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego znajdują się także różnego rodzaju lampy. Zarówno proste, jak i kompaktowe lampy fluorescencyjne. Zalicza się do nich także wysokoprężne lampy wyładowcze, niskoprężne lampy sodowe czy diody elektroluminescencyjne.

Grupa 4 – sprzęt wielkogabarytowy

Sprzęt wielkogabarytowy to wszelkiego rodzaju urządzenia, których zewnętrzne wymiary przekraczają 50 cm. Podstawą są urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt informatyczny czy też telekomunikacyjny. Do tego typu urządzeń zalicza się także sprzęt muzyczny, narzędzia elektryczne, oprawy oświetleniowe, wyroby medyczne i wiele innych. Nie są w ten sposób kategoryzowane przedmioty wskazane w grupach 1-3. Przykładowymi urządzeniami wielkogabarytowymi są pralki, komputery, płyty grzejne, zmywarki czy panele fotowoltaiczne.

Grupa 5 – sprzęt małogabarytowy

Urządzenia z tej grupy obejmują sprzęty o wymiarach zewnętrznych równych lub mniejszych 50 cm. Tak, jak w poprzedniej klasyfikacji obejmują sprzęt gospodarstwa domowego, zabawki, sprzęt rekreacyjny, automaty wydające, oprawy oświetleniowe i wiele innych. Do grupy tej nie jest zaliczany sprzęt wymieniony w grupach 1-3 i 6. Wśród elektrośmieci tego rodzaju znajdują się żelazka, zegarki, odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, regulatory ciepła i wiele innych.

Grupa 6 – małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm

Wśród małogabarytowego sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego wyróżnia się drukarki, komputery osobiste, telefony komórkowe, routery czy też GPSy.