Podstawowy sprzęt elektryka
13 lipca 2019

Kategoria:
Elektronika

Podstawowy sprzęt do pracy pod napięciem

Jako elektryk dobrze wiesz, jak istotny jest sprzęt do pracy pod napięciem. Musi spełniać wszystkie parametry związane z bezpieczeństwem, przede wszystkim być elektroizolacyjny. Na takim sprzęcie nie wolno oszczędzać, bezpieczeństwo w elektryce oznacza ochronę przed zabójczym działaniem wysokiego napięcia. Poniżej przedstawiamy podstawowy sprzęt, w który musisz się wyposażyć przed przystąpieniem do prac w elektryce.

Jaki sprzęt w pracy powinien ochraniać elektryka?

Sprzęt niezbędny w pracy elektryka możemy podzielić na ten, który ma chronić go przed kontaktem z wysokim napięciem oraz ten, który służy już bezpośrednio do działania w instalacjach. Zacznijmy od tego pierwszego.

Sprzęt do pracy pod napięciem powinien mieć właściwości elektroizolacyjne. Taka ochrona jest wymagana zarówno w pracy bezpośrednio z urządzeniami pracującymi pod wysokim napięciem, jak i w ich pobliżu – informuje ekspert z firmy Hubix.

Sprzęt ochronny będzie stanowiła przede wszystkim odzież ochronna. Dobrą izolację głowy i twarzy zapewni hełm ochronny elektroizolacyjny. Dla przykładu hełm firmy Secra ochrania głowę przed napięciem 1000V AC i 1500V DC. Tego typu kask dla elektryków wykonany z poliamidu jest odporny na odkształcenia, ochrona twarzy natomiast ma powłokę odporną na rysy i zamglenie, co wzmacnia komfort i bezpieczeństwo pracy. Dostępność hełmów w wielu kolorach pozwala na wyposażenie pracowników o różnym stopniu kwalifikacji. Bardzo ważnym elementem wyposażenia są rękawice izolowane do prac pod napięciem. Te wielokrotnie używane powinny być często sprawdzane pod kątem uszkodzeń.

Sprzęt do prac elektrycznych – jakie wymagania?

Sprzęt dla elektryka powinien być przeznaczony do pracy pod napięciem – czyli powinien być izolowany. Niekiedy awarie, które przychodzi usunąć, nie pozwalają się zbliżyć do źródła problemu. Wtedy przydatny jest drążek UDI z rury z włókna szkło-epoksydowego, który dodatkowo jest wypełniony pianką poliuretanową. Drążek wyposażony jest w głowicę, na której można mocować różne narzędzie przeznaczone do pracy ze średnim i wysokim natężeniem. Drążki są całkowicie bezpieczne, te dostępne na rynku wykonane są zgodnie z obowiązującymi normami. Innymi niezbędnymi narzędziami są np. miernik elektryczny, który pozwala sprawdzić napięcie w instalacji, przydatna w naprawach okaże się lutownica i kalafonia oraz cyna, kombinerki, śrubokręty, a także ucinaki czy sprzęt do zdejmowania izolacji. Elektryk w swojej pracy potrzebuje wiele narzędzi, te wydają się podstawą. Najważniejsze jest to, żeby zadbać o odpowiedniość sprzętu, żeby korzystanie z niego było bezpieczne.