9 kwietnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Podstawowe różnice między klimatyzacją a wentylacją

Klimatyzacja i wentylacja to terminy, których często błędnie używamy zamiennie. Klimatyzacja w mieszkaniu, domu, czy biurze, pozwala na zachowanie komfortu cieplnego i właściwej wilgotności powietrza, rolą wentylacji natomiast jest usunięcie z budynku zużytego powietrza oraz zastąpienie go świeżym. Wentylację mogą zapewnić nam same okna lub odpowiednie kanały – natomiast klimatyzacja jest możliwa wyłącznie przy użyciu odpowiednich urządzeń. W naszym artykule przyjrzymy się podstawowym różnicom między klimatyzacją a wentylacją.

Klimatyzacja – funkcje i zasady działania

Główna rola klimatyzatorów to obniżenie temperatury powietrza w upalne dni i poprawienie parametrów powietrza – przede wszystkim wilgotności. Niektórymi klimatyzatorami możemy też dogrzewać pomieszczenia w dni zimne. Co więcej, filtry w klimatyzatorach eliminują z powietrza zanieczyszczenia. Odpowiednia wilgotność i czystość powietrza są szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z astmą oskrzelową i innymi chorobami dróg oddechowych, chorobami płuc oraz dla alergików. Do wyboru mamy przede wszystkim:

  • klimatyzatory ścienne w wersji mono split z jedną jednostką wewnętrzną i agregatem lub w wersji multi split z jednym agregatem i wieloma jednostkami wewnętrznymi,
  • klimatyzatory sufitowe – również w wersji mono split i multi split,
  • klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe,
  • klimatyzatory konsolowe polecane szczególnie do montażu na poddaszach użytkowych i w pomieszczeniach o dużych skosach,
  • klimatyzatory kanałowe, które montowane są w przestrzeni międzysufitowej,
  • klimatyzatory przenośne, mobilne, wyposażone w adaptery okienne, dzięki którym następuje wymiana powietrza.

Istota wentylacji

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, wentylacja ma za zadanie usunąć z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze, zastępując je czystym i świeżym. Wentylacja w pomieszczeniach może odbywać się naturalnie (przez nieszczelności w oknach, drzwiach, przez nawiewniki, kratki i kanały wentylacyjne). Czasem jednak naturalna wentylacja byłaby w budynku niewystarczająca, dlatego konieczne jest wykorzystanie wentylacji mechanicznej. Jak mówi nam przedstawiciel firmy KONTRAKT PARTNER z Sosnowca, najczęściej sięgamy po wentylatory kanałowe oraz wentylatory dachowe.

W kontekście zarządzania klimatem koniec warto dodać, że coraz chętniej sięgamy też po mniej znane rozwiązania. Przykładem takiego rozwiązania są kurtyny powietrzne. Strumień powietrza, który dystrybuuje urządzenie, tworzy „zasłonę” uniemożliwiającą przenikanie powietrza z zewnątrz do pomieszczenia i blokującą wydostawania się powietrza z wnętrza. Gdy na zewnątrz leje się żar z nieba, w pomieszczeniu jest chłodniej – i odwrotnie, gdy na zewnątrz mamy mróz, cieplutkie powietrze nie opuszcza wnętrza.