20 czerwca 2017

Kategoria:
Elektronika

Plotery HP i Canon najlepszym wyborem w pracowniach i w biurach

Plotery to urządzenia przydatne w wielu sytuacjach. Znajdują zastosowanie w biurach i różnego rodzaju pracowniach, a ich jakość niejednokrotnie rzutuje na efektach ich pracy. Jednymi z lepszych ploterów są urządzenia pochodzące od renomowanych producentów – HP i Canon.

Czym jest ploter

Ploter to komputerowe urządzenie peryferyjne, które zapisuje informacje na materiałach drukarskich o dużej, płaskiej powierzchni. Ich zadaniem jest nie tylko nanoszenie obrazów, ale także grawerowanie i wycinanie wzorów. Często stosowane są podczas nanoszenia na papier takich materiałów, które wymagają ogromnej czytelności, w tym map i planów architektonicznych, schematów instalacji i projektów elektrycznych urządzeń.

Plotery, w odróżnieniu od drukarek tradycyjnych, rysują wzory za pomocą specjalnych głowic, które przypominają pisaki. Z tego powodu kreślone przez nie linie cechują się wysoką jakością oraz ciągłością – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę ZiZako.

Rodzaje ploterów

Na rynku znaleźć można różne typy ploterów. Ze względu na sposób poruszania się głowicy, plotery dzieli się na:

  • płaskie – kreślą linie na płasko położonym materiale, przez przesuwanie elementu piszącego wzdłuż poprzeczki w osi pionowej (poruszającej się najczęściej w osi poziomej), stosuje się je tylko do drukowania niewielkich formatów,
  • bębnowe – od płaskich odróżnia je brak jednej osi z przesuwania głowicy, w ich przypadku nanoszenie linii poziomych odbywa się przez ruch papieru wokół bębna poruszającego się w tył lub w przód, wydruk z tego plotera może mieć nawet kilka metrów długości.

Inny podział ploterów uwzględnia ich zastosowanie. To kryterium wyróżnia urządzenia:

  • rysujące – służą przede wszystkim do wykonywania wielkoformatowych wydruków grafiki, mogą posiadać głowice atramentowe, tuszowe lub laserowe, często przystosowane są do nanoszenia na papier materiałów zabezpieczających; tego typu plotery stosuje się zwykle w inżynierii, poligrafii, geodezji, a także podczas pewnych prac biurowych,
  • tnące – wyposażone są w głowice, które pozwalają na nacinanie i wycinanie linii oraz krzywych na materiałach do tego przystosowanych; wykorzystuje się je w poligrafii do wycinania skomplikowanych kształtów, a także do tworzenia projektów na mniejszą skalę,
  • grawerujące – przeznaczone głównie do tworzenia napisów i matryc oraz do wykonywania drobnych detali w twardych materiałach, często ich głowice mają zwiększony zakres ruchu w trzeciej osi, by możliwe było grawerowanie na różnych głębokościach.

Plotery Canon i HP

Plotery umożliwiają świadczenie usług z zakresu geodezji, inżynierii i poligrafii, dlatego wymaga się od nich dokładności i niezawodności. Podczas wybierania urządzenia dla swojej firmy, konieczne jest kierowanie się nie tylko rodzajem urządzenia, ale także jego jakością.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup plotera pochodzącego od renomowanego producenta, który w swojej ofercie posiada wysoko oceniane sprzęty. Godnymi polecenia są zdecydowanie plotery Canon lub HP. Marki te znane i cenione są na całym świecie ze względu na innowacyjne rozwiązania i wysoką jakość wypuszczanych produktów, dlatego z pewnością was nie zawiodą.