8 marca 2019

Kategoria:
Elektronika

Oryginalny czy zamiennik – jaki tusz do drukarki kupić?

Używanie drukarki atramentowej wiąże się z koniecznością dokupowania nowych tuszy. Ponieważ nie każdy wie o tym, że przed zakupem urządzenia warto sprawdzić szacunkowe koszty eksploatacji danego modelu, czasami ceny tuszy okazują się nieprzyjemną niespodzianką. Czy szukając oszczędności warto brać pod uwagę tańsze zamienniki, czy może lepiej korzystać wyłącznie z oryginalnych tuszów?

Zwolennicy używania oryginalnych tuszów do drukarek najczęściej zwracają uwagę na lepszą jakość wkładów pochodzących od producenta urządzenia. Oryginalne tusze są idealnie dopasowane do wymogów konkretnej drukarki, zapewniają wysoką jakość tworzonych kopii i niezawodną pracę drukarki. Jednak czy wybór zamiennika zawsze jest błędem?

Wady i zalety tańszych zamienników

Podstawową i najważniejszą zaletą zamienników tuszów jest oczywiście ich cena, która może być o 30%, a nawet 70% niższa niż w przypadku oryginalnego wkładu. Kupując tusz do drukarki wykorzystywanej w domu, można pozwolić sobie na droższy zakup, ponieważ nie dokonujemy go często. Jednak w biurze, gdzie tusze zużywają się bardzo szybko, oszczędności wynikające z używania zamienników są mocno odczuwalne – zauważa nasz rozmówca z Offishop.pl.

Przed wyborem zamiennika niekiedy może powstrzymywać lęk przed jego zgubnym wpływem na pracę drukarki. Rzeczywiście, niektóre zamienniki mogą wysychać i powodować zapychanie się głowicy urządzenia. Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj, gdy kupujemy tusze z nieznanego źródła. Solidni dostawcy, którym zależy na pozyskiwaniu stałych klientów, sprzedają sprawdzone zamienniki wysokiej jakości, ale w swojej ofercie mają też oryginalne tusze. Wybór należy do klienta.

Kolejną kwestią, której nie wypada pominąć, jest jakość wydruku. W przypadku zamienników musimy być gotowi na to, że będzie nieco gorsza. Jeżeli urządzenie służy nam wyłącznie do drukowania dokumentów tekstowych, różnice te nie będą jednak ani szczególnie widoczne, ani istotne.

Kiedy warto kupować oryginalne tusze?

Mogłoby się zatem wydawać, że zakup zamiennika jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których należałoby jednak zainwestować w oryginalny tusz do drukarki. Najlepszym przykładem mogą być drukarki, które w ogóle nie pracują z zamiennikami i po prostu nie uda nam się kupić tańszych wkładów.

Oryginalne tusze produkowane są przez tę samą firmę, która stworzyła dane urządzenie. Oznacza to, że taki wkład będzie w pełni kompatybilny z drukarką. Należy spodziewać się, że będzie bardziej wydajny i zapewni lepszą jakość wydruku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niekiedy nie jest to argument ważny. Jeśli  jednak urządzenie wykorzystywane jest do pracy z kolorowymi wydrukami, a jakość grafik ma znaczenie, zdecydowanie warto zainwestować w oryginał.