25 września 2017

Kategoria:
Elektronika

Czy opłaca się naprawiać laptopy?

Laptopy znajdziemy dzisiaj w prawie każdym polskim domu. Wykorzystywane są zarówno jako narzędzie pracy, jak i do rozrywki. Wiele z nich działa nieprzerwanie przez wiele godzin dziennie, nic więc dziwnego, że ulegają stopniowej eksploatacji i niszczeniu. Niektóre usterki laptopów pojawiają się samoistnie, właśnie z racji długiego użytkowania, inne są wynikiem nieostrożności właściciela. Czy i kiedy warto naprawiać zepsutego laptopa?

Bardzo często spotykamy się z opinią, że zepsutego laptopa najlepiej wyrzucić i zastąpić nowym modelem. Wymiana sprzętu czasami faktycznie okazuje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jednak znacznie częściej okazuje się, że naprawa będzie dużo tańsza i bardziej opłacalna – przekonuje nasz rozmówca z serwisu Naprawa Konsol, który od 15 lat specjalizuje się w naprawach sprzętu elektronicznego.

Kiedy naprawa laptopa się opłaca?

W przypadku komputerów, które służyły nam bez zarzutu przez okres 2 do 3 lat, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę opcję naprawy. Opłacalność serwisu rośnie wraz z jakością posiadanego sprzętu. Im mocniejszy laptop, tym droższe okażą się jego nowe modele. W takiej sytuacji naprawa i ewentualna wymiana pojedynczych części będzie po prostu tańsza, niż zakup kolejnego komputera.

Podjęcie decyzji ułatwia możliwość uzyskania wyceny naprawy. Większość serwisów operuje przejrzystymi cennikami usuwania poszczególnych usterek. Dlatego po ustaleniu przyczyn, z których laptop przestał działać, możliwe jest określenie dokładnych kosztów przywrócenia jego sprawności.

Niekiedy klienci obawiają się, że sprzęt odmówi posłuszeństwa w niedługim czasie po powrocie z serwisu. Są to obawy jak najbardziej uzasadnione. Dlatego wybierając punkt, w którym chcemy zreperować swój komputer, warto upewnić się, że udziela on gwarancji na dokonane prace.

Dlaczego jeszcze ratować starego laptopa?

Choć kwestie finansowe są oczywiście głównym czynnikiem zachęcającym raczej do naprawy laptopa, niż jego wymiany – pieniądze to nie wszystko. Do sprzętu, na którym  pracowaliśmy od dłuższego czasu, jesteśmy po prostu przyzwyczajeni. Znajomy wygląd, wytrzymałość i układ przycisków funkcyjnych, wszystko to sprawia, że korzystanie z komputera jest po prostu sprawne i łatwe.

W przypadku prostych zabiegów, takich jak wymiana matrycy, gniazda zasilania, touchpada czy klawiatury, nie bez znaczenia jest możliwość kontynuacji pracy w miejscu, w którym ją przerwaliśmy, od razu po odebraniu laptopa z naprawy. W starym laptopie mamy zwykle olbrzymią ilość danych i skonfigurowany pod własne potrzeby system. Zakup nowego komputera wiąże się z koniecznością ponownej konfiguracji systemu i brakiem dostępu do zwykle pokaźnej biblioteki plików.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których nie ma sensu ratować uszkodzonego laptopa. Dotyczy to przede wszystkim bardzo wysłużonego sprzętu o niskich parametrach, którym posługujemy się np. od 6 lat. Jednak aby przekonać się, czy serwis się opłaca, zawsze warto skorzystać z opcji wyceny.