7 lutego 2021

Kategoria:
Elektronika

Opaski zaciskowe. Twój porządek w kablach

O porządek w kablach warto zadbać nie tylko na terenie przedsiębiorstw, ale też w domu czy mieszkaniu. Plączące się przewody nie tylko zaburzają estetykę wnętrza, ale też stanowią zagrożenie – rozmieszczone na podłodze mogą doprowadzić do potknięcia i poważnych kontuzji. W domach najczęściej irytują te w salonie, choć można je spotkać także w kuchni, łazience czy gabinecie. Z pomocą przychodzą opaski zaciskowe. Czym są i jak je wykorzystać?

Dlaczego warto zadbać o porządek w kablach?

Porządkowanie kabli nie jest czynnością uwielbianą i często praktykowaną, ale szczególnie pomocną. Warto zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie instalacji nie tylko ze względów estetycznych, ale też bezpieczeństwa. Nieuporządkowane mogą plątać się pod nogami i stwarzać zagrożenie. Szczególną uwagę na ich odpowiednie zabezpieczenie powinni zwrócić właściciele nieruchomości, w których mieszkają dzieci oraz zwierzęta.

Widoczne przewody dość łatwo ulegają uszkodzeniu, a tym samym stanowią ogromne niebezpieczeństwo – wyjaśnia ekspert z firmy AGRO-HURT Żołyński Smoliński Spółka Jawna.

Planując uporządkowanie przestrzeni, warto nie tylko znaleźć idealny sposób, który pozwoli schować kable, ale przede wszystkim pozbyć się tych zbędnych. Z tego też względu warto wyrzucić urządzenia, z których mieszkańcy już nie korzystają. W wielu domach i biurach można znaleźć sprzęt nieużytkowany od wielu miesięcy, do którego są podłączone dziesiątki przewodów. W przypadku nowoczesnych urządzeń warto sprawdzić, czy nie ma możliwości ich podłączenia za pomocą sieci Wi-Fi. A co zrobić z pozostałymi?

Opaski zaciskowe – sposób na porządek w kablach

Wielu specjalistów poleca uporządkowanie kabli za pomocą opasek zaciskowych. Są to plastikowe elementy, które pomimo niewielkiej grubości wyróżniają się wysoką wytrzymałością i odpornością. Niestraszne ich substancje chemiczne, pleśnie, oleje czy inne. To, co ważne, to fakt, że mogą być użytkowane w różnych warunkach, zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Opaski zaciskowe są dostępne najczęściej w wersji białej oraz czarnej. Umożliwiają zebranie przewodów w jedną wiązkę, a więc ich bezpieczne spięcie i przymocowanie do ściany czy mebli. Ich użytkownicy zwracają uwagę na uniwersalność – mogą być one wykorzystywane w różnych celach, nie tylko do porządkowania kabli.

Warto dodać, że ich konstrukcja nie uszkadza łączy, również tych cieńszych. Są one jednak przeznaczone do jednorazowego użycia – po zaciśnięciu wybranych elementów, ich uwolnienie jest możliwe wyłącznie po przecięciu opaski.