odtwarzacze-sieciowe
8 września 2016

Kategoria:
Elektronika

Odtwarzacze sieciowe audio, czyli jak korzystać z potencjału serwisów muzycznych

Odtwarzacze sieciowe audio są odpowiedzią na potrzeby użytkowników oraz zmieniający się rynek fonograficzny. Rosnąca popularność cyfrowej muzyki oraz coraz większa liczba bogatych w zasoby strumieniowych serwisów muzycznych sprawiła, że to co jeszcze kilka lat temu wydawało się być ekskluzywnym gadżetem, dziś zdobywa sobie coraz więcej miłośników. Czym dokładnie są odtwarzacze sieciowe audio oraz jakie dają możliwości, dowiesz się z naszego artykułu.

Charakterystyka odtwarzaczy  sieciowych audio

Dzięki tym urządzeniom odtwarzamy zasoby muzyki cyfrowej, które niemal każdy z nas ma zgromadzone na komputerze czy urządzeniu typu NAS oraz z coraz popularniejszych strumieniowych serwisów muzycznych. Stanowią one prawdziwy przełom na rynku komponentów do odtwarzania muzyki. Te niepozorne urządzenia, które mają wielkość odtwarzaczy DVD, dają bardzo dużo możliwości. Jak tłumaczy nasz rozmówca ze sklepu internetowego cyfrowedomy.pl: „Dzięki Internetowi użytkownik odtwarzacza strumieniowego audio może się połączyć z którymś z portali muzycznych czy z jedną z wielu tysięcy internetowych stacji radiowych i do woli cieszyć się muzyką. Takie odtwarzacze posiadają również funkcję AirPlay, która umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie plików muzycznych bezpośrednio z urządzeń mobilnych z rodziny Apple. Transfer sygnału przy korzystaniu z tej możliwości odbywa się bez kompresji, dzięki czemu otrzymujemy bardzo dobrą jakość dźwięku”.

Łatwe korzystanie z serwisów muzycznych

Odtwarzacze strumieniowe audio pozwalają na odtwarzanie plików muzycznych we wszystkich najpopularniejszych formatach, zarówno za pośrednictwem sieci internetowej, jak i poprzez transmisje przez port USB. Najciekawszą możliwością tego typu odtwarzaczy jest jednak wygodne korzystanie z różnych serwisów muzycznych, typu Tidal, Spotify czy WiMP. To właśnie one są bowiem przyszłością rynku muzycznego. W obliczu coraz widoczniejszego spadku sprzedaży popularnych płyt CD, największe na świecie wytwórnie fonograficzne już od wielu lat udostępniają wydawaną przez siebie muzykę na portalach muzycznych. Do tej pory korzystanie z nich było możliwe jedynie poprzez odpowiednie aplikacje na komputerach i smartfonach, jednak dzięki coraz popularniejszym i coraz łatwiej dostępnym odtwarzaczom sieciowym audio, można rozkoszować się dźwiękami ulubionej muzyki w naprawdę wysokiej jakości.