odkurzacz
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Odpowiedni zakup odkurzacza

Trudno sobie wyobrazić domowe porządki bez odkurzacza. To w końcu jeden z największych sprzymierzeńców czystego i schludnego domu. Aby mógł dobrze wykonywać swoje zadanie, powinien być dobrze dobrany, zarówno do naszych potrzeb, jak i wielkości naszego domu.

Dlatego zanim zdecydujemy, jaki odkurzacz kupić, powinniśmy ustalić, jakie jego funkcje będą nam najbardziej przydatne. W doborze właściwego odkurzacza pomoże nasz mały poradnik, który przygotowaliśmy z myślą o wszystkich tych, którym włos się jeży na głowie, kiedy myślą o niezliczonej ilości ofert producentów zachwalających swoje odkurzacze.

Producenci (na całe nasze szczęście) prześcigają się w konstruowaniu takich odkurzaczy, które ułatwią nam sprzątanie, jak tylko jest to możliwe, a nawet wytwarzają odkurzacze bezprzewodowe, dzięki którym w ogóle nie musimy tracić czasu na sprzątanie domowych podłóg. Producenci dbają o nasze zdrowie – odkurzacze wodne czy odkurzacze z filtrem HEPA są niezbędne w każdym domu, w którym mieszka alergik – dobrze filtrują bakterie, grzyby i roztocza, a także minimalizują ryzyko dostania się kurzu z odkurzacza z powrotem do powietrza. Odkurzacze wodne pełnią również dodatkową funkcję – jonizują ujemnie powietrze i pomagają zachować jego właściwą wilgotność.

Wielu użytkowników odkurzaczy drażnią kable i konieczność ciągłego przełączania się pomiędzy gniazdkami – to właśnie dla nich stworzone są odkurzacze bezprzewodowe oraz odkurzacze centralne posiadające wyjścia w tylu pomieszczeniach, w ilu nam się zamarzy. Odkurzacze centralne są zwłaszcza przydatne w dużych domach – nie wymagają kłopotliwego przenoszenia urządzenia po całej powierzchni.

O tym, jaki odkurzacz wybrać często decyduje hałas, jaki urządzenie produkuje. Coraz większą popularnością cieszą się ciche odkurzacze. Są one zwłaszcza przydatne, kiedy w domu są małe dzieci – ciche odkurzacze pozwalają bowiem wykorzystać czas drzemki dziecka na sprzątnięcie podłóg. Odkurzacze ciche mają jeszcze jedną zaletę – pozwalają na sprzątanie niemal o dowolnej porze dnia i nocy bez ryzyka, że rozdrażnieni sąsiedzi wezwą do nas policję za zakłócanie ich spokoju.

Jednym z parametrów, jakimi powinniśmy się kierować podczas podejmowania decyzji, jaki odkurzacz kupić, jest jego moc ssania – im wyższa, tym lepiej dla nas – zwłaszcza w pomieszczeniach, które łatwo ulegają zabrudzeniu sierścią, piaskiem czy pyłem.

Kolejnym z czynników decydujących o tym, jaki odkurzacz wybrać powinien być rodzaj powierzchni, którą będziemy z jego pomocą sprzątać. Jeśli mamy podłogi ozdobione dywanami, warto rozważyć kupno odkurzacza wyposażonego w turboszczotkę. Zarówno odkurzacze ciche, jak i supernowoczesne odkurzacze bezprzewodowe mają ją zazwyczaj w zestawie.

Jaki odkurzacz kupić? Jak najbardziej nowoczesny, o dużej, ale dającej się regulować mocy ssania, z kompletem szczotek ułatwiających dostanie się do najdalszych kątów, z antyalergicznym filtrem oraz jak najbardziej cichy, aby od odkurzania nie pękała nam głowa.