odkurzacz
16 maja 2016

Kategoria:
Elektronika

Odkurzacz dla alergików

Wielu z nas jest uczulonych na wszelkiego rodzaju alergeny. Jest to uciążliwa przypadłość, ponieważ powoduje m.in. łzawienie, katar sienny, duszność oraz biegunkę. Jest ona spowodowana podłożem genetycznym, ale również czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, przebywanie wśród dymu papierosowego, przebyte infekcje lub nadużywanie środków chemicznych. Jak uchronić się przed niepożądanymi skutkami wywołanymi przez uczulenie na kurz i roztocza w trakcie odkurzania? Jednym ze sposobów jest używanie specjalnego odkurzacza dla alergików.

Zalety odkurzaczy z filtrem HEPA

Utrzymywanie czystości w otoczeniu jest bardzo ważnym aspektem życia alergików, dlatego sprzęt do odkurzania również powinien być odpowiedni. Głównym elementem odkurzacza przyjaznego alergikom jest filtr HEPA – skrót od High Efficiency Particulate Air. Efektem jego używania jest usuwanie z przestrzeni życiowej kurzu, bakterii, wirusów, roztoczy, pleśni i dymu. Jest to obecnie najskuteczniejszy sposób filtracji używany w odkurzaczach. Warto zwrócić uwagę na jego skalę skuteczności, czyli zdolności do zatrzymywania i nieprzepuszczania zanieczyszczeń. Jest ona określona za pomocą klasy, od 10 do 14. Istnieje również klasa ULPA dla filtrów absolutnych. Dla alergików zalecane są filtry z klasą 13 i powyżej, ponieważ są skuteczne nie tylko w zatrzymywaniu roztoczy, ale również ich odchodów, które są główną przyczyną alergii.

Należy pamiętać, że każdy filtr zużywa się w trakcie sprzątania, dlatego trzeba na to reagować – zauważa specjalista firmy ASC-PRO, która oferuje m.in. myjki, odkurzacze przemysłowe, maszyny czyszczące oraz sprzątające firmy Kärcher. Wystarczy czyścić te, które można odświeżać (stosowne informacje powinniśmy uzyskać od sprzedawcy albo znaleźć w instrukcji obsługi) lub wyrzucać i kupić nowe.

A może jednak odkurzacz wodny?

Oprócz odkurzaczy z filtrem HEPA dostępne są również na rynku odkurzacze z filtrami wodnymi będącymi jednocześnie zbiornikiem na wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki temu wciągane podczas sprzątania alergeny zostają zatopione w wodzie i nie są w stanie wydostać się na zewnątrz z wydychanym powietrzem. Podczas zakupu odkurzacza wodnego trzeba również wziąć pod uwagę obecność filtrów oczyszczających powietrze, które wydobywa się z urządzenia. Obecność wody przyczynia się bowiem do powstawania pleśni i grzybów, które są często wyrzucane przez wydech odkurzacza z powrotem w powietrze.