przepięcia-elektryczne
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Elektronika

Ochrona przeciwprzepięciowa gniazdek elektrycznych

Wszyscy wiemy, że wypadki chodzą po ludziach. Szczególnie dotkliwe są te skutkujące uszkodzeniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który warty jest zazwyczaj sporą sumę pieniędzy. Jedną z awarii powodujących tego rodzaju uszkodzenia są przepięcia. Mogą się one przydarzyć w każdym gospodarstwie domowym, więc lepiej dmuchać na zimne i zainwestować w dobrą ochronę przeciwprzepięciową zabezpieczającą nas przed przykrymi niespodziankami.

Cel stosowania instalacji przeciwprzepięciowej

Przepięcie w instalacji elektrycznej może pojawić się nie tylko na skutek bezpośredniego uderzenia pioruna – co zdarza się niezwykle rzadko – ale też po wyładowaniu, które miało miejsce w pobliżu domu. Widźmy więc, że każde gospodarstwo domowe powinno być odpowiednio chronione przed wystąpieniem tego niebezpiecznego zjawiska. Wewnętrzna instalacja przeciwprzepięciowa to podstawa. Warunkiem jest jednak to, by była właściwie wykonana.

Sprzęt elektroinstalacyjny stosowany do utworzenia instalacji przeciwprzepięciowych musi stać na najwyższym poziome, dlatego najlepiej pozyskiwać go ze sprawdzonego źródła – takiego jak hurtownia elektryczna Art-Elektro. Ważny jest także odpowiedni wybór fachowców, którzy zajmą się montażem stosownego systemu zabezpieczającego.

Jak działa ochrona przeciwprzepięciowa w budynku?

Wykonanie ochrony przeciwprzepięciowej koncentruje się na utworzeniu tzw. połączeń wyrównawczych. Łączą one punkt neutralny rozdzielnicy elektrycznej z metalowymi powłokami kabli, dodatkowymi połączeniami wyrównawczymi, metalowymi rurami wchodzącymi do budynku i np. główną szyną ekwipotencjalną. Po wykonaniu połączeń wyrównawczych montowane są ochronniki przepięć występujące zwykle w trzech grupach – typu 1, 2 i 3 (dawniej B, C i D). Pierwszą z nich umieszcza się zazwyczaj bezpośrednio w budynku, drugą w rozdzielnicy, a trzecią w pobliżu chronionych sprzętach elektrycznych i elektronicznych.

Istnieją także ochronniki hybrydowe 1+2. Ochronniki mają na celu bezpieczne przyjęcie na siebie fali przepięciowej, a następnie odprowadzenie powstałego po niej prądu przepięciowego do uziomu. Omija on zatem naszą instalację elektryczną i nie powoduje żadnych szkód dla podłączonych do niej urządzeń. Wykonana z najwyższej jakości sprzętu elektroinstalacyjnego instalacja przeciwprzepięciowa zawierająca ochronniki typu 1+2 zabezpieczy nasz dom także na wypadek wystąpienia przepięć łączeniowych, które mogą zdarzyć się, gdy piorun uderzy w pobliżu instalacji napowietrznej doprowadzającej prąd do budynku.