23 marca 2020

Kategoria:
Elektronika

Obróbka wielkogabarytowa

Komputerowe sterowanie obróbki materiałów przy zastosowaniu maszyn numerycznych (CNC) to metoda praktykowana już od dawna, wykorzystywana w zakładach przemysłowych i produkcyjnych na całym świecie. Toczenie i frezowanie metali, drewna oraz innych naturalnych bądź sztucznych tworzyw nadzorowane jest dzisiaj przez programy komputerowe, a udział człowieka w tym procesie jest minimalny. Niemniej jeśli chodzi obróbkę elementów wielkogabarytowych, sprawa jest o wiele bardziej złożona także i przy stosowaniu tej techniki.

Obróbka to nie tylko toczenie i frezowanie

Zanim opowiemy o możliwościach toczenia lub frezowania elementów wielkogabarytowych, zauważmy, że obrabianie materiałów to nie tylko i nie wyłącznie te dwie czynności. Nim jakiś przedmiot trafi na obrabiarki skrawające, często przechodzi bardzo długą drogę; może być cięty, kuty, wygniatany, odlewany, gięty, hartowany itd. Zazwyczaj każdy przedmiot, nim zostanie przekazany w ręce frezera czy tokarza, jest wcześniej w ten czy inny sposób wstępnie obrabiany i przygotowywany. To samo oczywiście dotyczy i elementów o wyjątkowo dużych rozmiarach, lecz w ich przypadku zawsze najtrudniejszym zadaniem będzie ich skrawanie. Oczywiście nie istnieje jakaś oficjalna norma, która kategoryzowałaby przedmioty poddawane obróbce wedle ich rozmiarów. Możemy zatem spokojnie założyć, że elementami wielkogabarytowymi będą te wszystkie rzeczy, których na zwykłej wielkości maszynach nie da się obrabiać. O tym, jakie problemy wiążą się z obróbką takich elementów, opowiedzieli nam specjaliści z firmy RLNC z Głuchowa koło Komornik.

Najistotniejsze zagadnienia związane z obróbką elementów wielkogabarytowych

Nie ulega wątpliwości, że stosunkowo najłatwiejszym etapem obróbki elementów wielkogabarytowych poprzez skrawanie jest ich nawiercanie, wiercenie, gwintowanie i obróbka ich otworów. Również dłutowanie czy też przeciąganie, z którymi mamy tylko sporadycznie do czynienia w przypadku takich przedmiotów, nie stwarza większych problemów.

Badania naukowe udowadniają, że najistotniejszymi zagadnieniami dotyczącymi toczenia lub frezowania elementów wielkogabarytowych jest właściwy dobór narzędzia skrawającego, a przede wszystkim jego ostrza oraz zastosowanie odpowiedniej oprawki narzędziowej, a decyzje podejmowane w tej kwestii zależą od trzech głównych kryteriów: technologicznego,  technicznego   i ekonomicznego. Nie będziemy tutaj epatować naszych czytelników olbrzymią ilością parametrów, jakie należy przy doborze tych narzędzi brać pod uwagę, wymieńmy tylko dla przykładu kilka z nich: możliwość kształtowania określonych powierzchni, prawidłowe skojarzenie geometrii ostrza z warunkami skrawania, sposób mocowania narzędzia, możliwość automatycznej wymiany narzędzi, cena narzędzi oraz ich dostępność na rynku oraz wiele, wiele innych.

Jak widzimy, już same przygotowania do obróbki skrawania bardzo dużego przedmiotu nie są zadaniem prostym.

Nietrudno wyobrazić sobie, że do toczenia lub frezowania elementów wielkogabarytowych potrzebne są także, a może przede wszystkim odpowiednie obrabiarki. Przykładem takich maszyn mogą być np. frezarki bramowe umożliwiające obrabianie elementów nawet o kilkunastometrowej długości. Na niektórych tokarkach można skrawać elementy o wielometrowych średnicach i wadze sięgającej kilkudziesięciu ton.