3 grudnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Nowoczesny klimatyzator gwarancją oszczędności

W wielu domach i mieszkaniach klimatyzacja staje się wręcz standardem. Urządzenie chłodzące sprawdza się szczególnie w sezonie upałów, które trwają coraz dłużej i są coraz bardziej uciążliwe. Niestety wciąż istnieje obawa, że klimatyzatory będą mało opłacalne i nieefektywne. To mit. Inwestycja w dobry jakościowo, nowoczesny sprzęt nie przyczynia się do strat, a może przynieść wiele korzyści. O ich szczegółach dowiesz się z tego artykułu.

Dobry klimatyzator, czyli jaki?

Stacjonarne klimatyzatory monoblokowe lub typu split należą do najchętniej wybieranych urządzeń w swojej klasie. Charakteryzują się dużą niezawodnością i mają wiele funkcji dodatkowych, których próżno poszukiwać w sprzęcie przenośnym.

Z tego powodu najlepiej sprawdzają się w świeżo wyremontowanych domach i mieszkaniach, pod warunkiem, że montaż klimatyzatora stacjonarnego uwzględni się już na etapie projektu i wykonania. Co ciekawe, klimatyzatory split lub multi-split mogą obsługiwać nawet kilka pomieszczeń naraz.

Przy zakupie urządzenia chłodzącego należy zwracać uwagę na parametry takie jak:

 • przepływ powietrza: im wyższa, tym lepsza sprawność chłodnicza;
 • moc chłodnicza: należy ją dobrać, uwzględniając założenie, że na każdy metr kwadratowy w domu jednorodzinnym musi przypadać 0,1 KW mocy;
 • klasa energetyczna: określa ją wskaźnik EER, który im jest wyższy, tym lepsza jest klasa urządzenia;
 • poziom generowanego hałasu: musi być jaj najniższy;
 • prędkość wentylatora (regulowana automatycznie lub ręcznie): im jest wyższa, tym lepsze są osiągi urządzenia;
 • sterowanie: najlepiej, gdyby klimatyzator był obsługiwany przy użyciu pilota.

Pod uwagę warto również wciąć oczekiwany zakres temperatur, wymiary sprzętu, maksymalną obsługiwaną powierzchnię oraz pozostałe parametry o charakterze użytkowym.

Rodzaje nowoczesnych klimatyzatorów

Producenci koncentrują się dziś na wytwarzaniu takich urządzeń, które w pełni wpisują się w założenia energooszczędności. Do popularnych rozwiązań zaliczają się:

 • klimatyzatory przenośne,
 • klimatyzatory kasetonowe,
 • klimatyzatory typu split,
 • klimatyzatory przypodłogowo-podstropowe,
 • klimatyzatory kanałowe,
 • klimatyzatory przeznaczone dla obiektów komercyjnych, typu super multi VRF.

Klimatyzatory a oszczędność energetyczna

Warto poświęcić nieco miejsca ważnej kwestii związanej z oszczędnością energetyczną. Jak ma się to do wyboru klimatyzatora? Okazuje się, że wybór nowoczesnego urządzenia chłodzącego stanowi gwarancję niskiego zużycia energii elektrycznej. Co za tym idzie, zmniejszają się koszty powiązane z eksploatacją klimatyzatora.

Oczywiście nie chodzi o sytuację, w której absolutnie redukuje się jakiekolwiek koszty. Niemniej dobór właściwego sprzętu może je znacznie zmniejszyć. Jakie urządzenie wybrać? Jak przekonuje ekspert z firmy CENTROWENT:

Szczególną uwagę należy zwrócić na urządzenia w klasie energetycznej A+. Ten parametr spełniają między innymi klimatyzatory serii MSZ-DM firmy Mitsubishi Electric.

Warto również zainteresować się nowoczesnymi modelami produktów od najbardziej zaufanych marek, które specjalizują się w wytwarzaniu wysokiej klasy urządzeń chłodzących. To między innymi tacy producenci jak: Electrolux, Toshiba, LG, Panasonic, Fujitsu, Airwell, Samsung, Lennox, Acson oraz Hisense.