1 kwietnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Narzędzia używane przez elektryków

Nawet najbardziej doświadczony i profesjonalny elektryk, nie będzie w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy bez odpowiednich narzędzi. Oprócz jakości i skuteczności przeprowadzanych napraw i zakładanych na nowo instalacji, ważne jest również bezpieczeństwo samego elektryka. Praca z prądem bywa ryzykowna i niebezpieczna, dlatego tak ważne jest zainwestowanie w trwałe i odpowiednio zaizolowane narzędzia. Sprawdź, jakie narzędzia są używane przez elektryków.

Jakie narzędzia muszą znaleźć się w wyposażeniu elektryka?

Elektrycy w swojej pracy używają narzędzi, które pomogą im bezpiecznie zakładać i naprawiać już istniejące instalacje. Dlatego najważniejszymi narzędziami, które znajdują się w walizce każdego  profesjonalnego elektryka są mierniki i testery napięcia. Wygodniejszą alternatywą dla standardowego miernika jest miernik cęgowy. Dzięki nim można ustalić, czy w instalacji jest prawidłowe napięcie, a także czy sprzęty są podłączone w odpowiedni sposób i spełniają aktualne normy założeń projektowych.

Obok mierników najważniejsze są niepozorne wkrętaki, które mają bardzo ważne znaczenie w codziennej pracy elektryka. Od zwykłych śrubokrętów różnią się powiększonym obszarem, który został dodatkowo pokryty izolatorem, np. gumą. Posiadają też grot wykonany ze stali, która odpowiednio zahartowana zyskuje dużą wytrzymałość na zużycie. Ważna jest też wygoda uchwytu, dlatego warto zainwestować w rączkę, która jest wykonana z dwóch komponentów, dzięki czemu jest antypoślizgowa i zapewni wysoki moment wkrętu.

Kolejnym bardzo ważnym dla elektryka przyrządem jest wiertarka, do której doczepia się element nazywany otwornicą. Ten okrągła końcówka służy do wywiercania otworów na tzw. puszki, w których montowane są gniazdka elektryczne. Mimo, że wiertarka nie ma zbyt wszechstronnego zastosowania w elektryce, jest ona niezbędna w tworzeniu nowej instalacji.

Dobry elektryk nie może też obyć się bez obcinaków do kabli, szczypiec bocznych i ściągaczy izolacji. Używane są one do skracania kabli i usuwania ich izolacji, bez niszczenia samego przewodu. Pozbycie się izolacji jest niezbędne do połączenia kabla z punktem elektrycznym. Dlatego ważne jest, aby obcinaki i ściągacze były dobrej jakości, ponieważ narzędzia wykonane z cienkiego plastiku będą wymagały częstej wymiany.

Gdzie kupować narzędzia dla elektryków?

Każdy elektryk powinien posiadać narzędzia, które są niezbędne w jego codziennej pracy. Warto też zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość sprzętów, które posiada. Dlatego wskazane jest, aby kupować narzędzia w sklepach oferujących przyrządy od najlepszych producentów, takich jak sklep Rolmasz, w którym można znaleźć jedynie narzędzia marek znanych ze wysokiej jakości, a także szeroki asortyment akcesoriów dla elektryków.