22 lutego 2021

Kategoria:
Elektronika

Najważniejsze podzespoły komputerowe

Każdy komputer, stacjonarny czy przenośny, jest skomplikowanym urządzeniem, a tworzące go części określamy mianem podzespołów. To właśnie one decydują o wydajności i możliwościach danego sprzętu. Podzespołów jest bardzo dużo, ale do kluczowych, czyli niezbędnych do uruchomienia komputera, zaliczamy pięć komponentów. Zobacz, czy znasz je wszystkie i dowiedz się więcej o każdym z nich!

Płyta główna, czyli rusztowanie peceta

Płyta główna, z angielskiego mainboard, stanowi swoiste rusztowanie komputera. To ona jest podstawą, która łączy wszystkie komponenty i umożliwia ich wzajemną komunikację, dzięki czemu stają się czymś więcej niż tylko zbiorem części. Na płycie głównej osadzone są między innymi:

  • procesor,
  • pamięć operacyjna,
  • dysk twardy,
  • karty rozszerzeń,
  • napęd optyczny.

Do podłączania elementów wewnętrznych służą umieszczone na płycie gniazda rozszerzeń, natomiast zewnętrzne urządzenia można do niej przyłączyć za pośrednictwem portów, w tym najpopularniejszego – USB.

Mainboard jest w istocie obwodem drukowanym, czyli układem połączeń elektrycznych umieszczonym na jednym podłożu elektroizolacyjnym, z wyglądu przypominającym właśnie płytę. Jego dwa główne elementy to tak zwane mostki północny i południowy. Ten pierwszy odpowiada za komunikację z procesorem i sterowanie pamięcią oraz interfejsem PCI, a drugi – kontroluje komunikację z urządzeniami peryferyjnymi – tak budowę płyty opisuje pracownik sklepu komputerowego Balta.

Procesor – mózg każdego komputera

Płyta główna jest rusztowaniem komputera, ale to procesor jest jego mózgiem odpowiadającym za wszelkie wykonywane operacje. Procesor, znany również jako CPU (Central Processing Unit), przetwarza ciąg instrukcji pobranych z pamięci operacyjnej w najszybszy możliwy sposób. Ten elektroniczny układ o wielkości zaledwie kilku centymetrów kwadratowych podejmuje więc tytaniczny wysiłek, umożliwiając użytkownikom PC pracę i rozrywkę. To od niego zależy jakość i szybkość działania komputera.

Procesor ma charakterystyczny wygląd – to kwadratowa płytka w wystającymi metalowymi pinami, łączącymi go z płytą główną. Ponieważ intensywnie pracuje, szybko i mocno się nagrzewa, dlatego jego niezbędnym uzupełnieniem jest system chłodzenia, chroniący procesor przed spaleniem.

Pamięć operacyjna

Pamięć operacyjna, czyli RAM (Random Acess Memory), przechowuje aktualnie działające programy i ich wyniki, stąd zwana jest pamięcią krótkotrwałą bądź ulotną – gdy wyłączysz komputer, jej zawartość zniknie. Wygląda dość niepozornie, najczęściej to zielona płytka z przylutowanymi elementami. Wbrew pozorom pamięć RAM jest jednak jednym z kluczowych podzespołów komputerowych – dzięki niej możesz chociażby otworzyć jednocześnie wiele programów lub zakładek w przeglądarce internetowej. Im większa pojemność pamięci operacyjnej, tym płynniej i szybciej działa komputer.

Dysk twardy, czyli pamięć masowa komputera

Odpowiada za przechowywanie wszelkich treści cyfrowych, które zdecydujesz się zapisać na swoim komputerze – programy, system operacyjny, dokumenty, zdjęcia, muzyka i filmy mieszczą się na pojemnym dysku twardym. Jego nazwa nawiązuje do twardego materiału, z którego jest wykonane podłoże tego nośnika. Jak nietrudno zgadnąć, jego najważniejszym parametrem jest pojemność, wynosząca od 5 MB do nawet 30 TB. Liczy się także szybkość.

Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje pamięci masowej: HDD (Hard Disk Drive), SSD (Solid-State Drive) i ich połączenie – SSHD (Solid-State Hybrid Drive). Dyski HDD są najpopularniejsze, charakteryzują się dużą pojemnością, a ich konstrukcja opiera się na talerzach magnetycznych – prędkość ich obrotu decyduje o szybkości dysku. Dyski SSD wyróżnia natomiast pamięć flash, znacznie szybsza i wytrzymalsza oraz odporniejsza na eksploatację. Taki dysk gwarantuje pracę bez zawieszeń i długiego oczekiwania na załadowanie danych. Najnowocześniejszy typ dysku twardego, SSHD, jest hybrydą swoich poprzedników. Łączy w sobie szybkość działania i korzystną cenę.

Zasilacz – komputerowe serce

Mówiąc o głównych podzespołach komputerowych, często zapomina się o zasilaczu. A przecież bez niego komputer nie miałby szans działać. Tak jak serce pompuje krew, tak zasilacz komputerowy rozprowadza energię, przetwarzając prąd zmienny pobierany z gniazdka w niskie napięcie stałe. Ma kształt małej kostki i znajduje się wewnątrz obudowy komputera. Z jednej strony umieszczone jest w nim gniazdo do podłączenia zasilania z sieci, a z drugiej – przewody prowadzące do poszczególnych podzespołów, takich jak płyta główna, dysk twardy, procesor czy karta graficzna. Wybierając zasilacz, trzeba zwrócić uwagę na jego moc i rozmiar.