4 lutego 2020

Kategoria:
Elektronika

Najważniejsze parametry ustawiaczy narzędziowych

Przyrząd do pomiaru i ustawiania narzędzi skrawających jest doskonałym rozwiązaniem dla zakładów produkujących w małych seriach, gdzie zachodzi konieczność częstego przezbrajania obrabiarki, wymiany narzędzi w magazynie, za czym idzie niepożądany wzrost kosztów międzyoperacyjnych. Poniżej kilka najważniejszych cech ustawiacza narzędziowego.

Ustawiacze narzędziowe to urządzenia przeznaczone do pomiaru i ustawiania narzędzi skrawających, w szczególności wyznaczenia parametrów korekcyjnych X, Z, które są niezbędne maszynie obróbczej jako podstawowe informacje o wymiarach narzędzia skrawającego.

Pomiar narzędzia za pomocą systemu obróbki obrazu Zoller – prosto i dokładnie

Jaka jest główna zaleta ustawiaczy narzędziowych? Przede wszystkim intuicyjny sposób obsługi za pomocą ekranu dotykowego. Dzięki temu system nie wymaga dużego nakładu na szkolenie, z drugiej strony praca z przyrządem jest dla operatora prosta i przyjemna.

Kluczową sprawą jest precyzja gwarantująca bezbłędne wyniki. Technologia Zoller wykorzystuje system obróbki obrazu z obiektywem telecentrycznym oraz kamerę CCD ze zintegrowanym pierścieniem LED-owym do pomiarów w świetle odbitym (kontrola ostrza).

Do wysokiej klasy optyki Zoller dokłada odpowiednie oprogramowanie, zapewniające automatyczne rozpoznawanie kształtu ostrza we wszystkich ćwiartkach, włącznie z automatycznym dopasowaniem zakresu pomiarowego i wyznaczaniem 5 parametrów w jednym pomiarze: Z, X, promień naroża R, kąt K1 i K2. Opcjonalnie dostępne pakiety programów pozwalają na pomiar i ustawienie praktycznie każdego narzędzia – szybko i dokładnie.

Dokładna i niezawodna mechanika

Przyrządy ustawczo-pomiarowe Zoller najnowszej generacji są wyposażone w nowo opracowany korpus i mechanikę. Opcjonalnie dostępne wrzeciono z zaciągiem mechanicznym p.c.s. (precision clamping spindle) gwarantuje wysoką dokładność i bicie promieniowe na poziomie 0,002 mm, również na wysokości 300 mm.

Komunikacja z maszynami

Przyrząd może być wyposażony we wszelkiego rodzaju znane systemy do komunikacji z maszynami, niezależnie od tego, czy przesyłanie danych jest realizowane za pomocą sieci, etykiet z kodami matrix, czy poprzez identyfikację narzędzi. Komunikacja z maszyną gwarantuje bezpieczeństwo i przyspieszenie procesu przygotowania produkcji.

Funkcjonalność w połączeniu z doskonałą techniką

Zoller stosuje w swoich produktach wyłącznie markowe komponenty o najwyższej jakości i żywotności. W połączeniu z funkcjonalnością oprogramowania oraz możliwościami, jakie daje technologia obróbki obrazu, ustawiacze narzędziowe Zoller są idealnymi urządzeniami do pomiaru i ustawiania narzędzi.