laptop
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Najlepszy laptop dla Ciebie

Życie we współczesnym świecie wymaga od wielu z nas niemal ciągłego przemieszczania się. Zwłaszcza praca zawodowa wymaga od nas mobilności i gotowości do działania niemal w każdym miejscu. Dlatego coraz więcej firm (i osób prywatnych) decyduje się na kupno komputera przenośnego.

Lista zalet posiadania laptopa jest bardzo długa – podstawowa to oczywiście możliwość korzystania z komputera w każdym miejscu i o dowolnej porze. Ponadto laptopy nie odbiegają w tej chwili parametrami od ich stacjonarnych odpowiedników. Dlatego też kupno notebooka coraz częściej jawi się jako nader skomplikowana sprawa.

Na pytanie, jak wybrać laptopa, odpowiedź brzmi: w zależności od tego, do czego chcemy go używać. Istotną kwestią jest tutaj procesor. Im większa częstotliwość procesora – tym lepiej dla nas, ponieważ to między innymi od niej zależy szybkość wykonywania poleceń wydawanych przez nas komputerowi.

Jeśli potrzebujemy komputera głównie do użytku domowego o tym, jaki kupić laptop powinien decydować nie tylko procesor, ale także wbudowany typ karty graficznej i muzycznej. Domowy notebook służy nam zazwyczaj do oglądania filmów, zdjęć, odtwarzania muzyki i przeglądania stron internetowych, czyli do rozrywki. Dlatego ważne jest, aby miał jak najdłuższą przekątną ekranu, która pozwoli nam komfortowo oddawać się rozrywkom. Do obsługi dużego ekranu potrzebna jest więc dobra karta graficzna. Jeśli jesteśmy melomanami, przyda się również karta muzyczna, która przetworzy dźwięk nie gorzej niż profesjonalny sprzęt muzyczny.

Wadą laptopów o dużych przekątnych ekranu jest ich waga. Dla osób, które często przemieszczają się z komputerem jest to kluczowa kwestia. Dlatego dla wyjątkowo mobilnych o tym, jaki laptop wybrać, powinna decydować jego waga. Ciężki i duży laptop to znaczny dyskomfort dla noszącej go osoby.

Jednym z czynników, który należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, jaki kupić laptop jest zainstalowane w nim oprogramowanie. Wygodnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących notebooka do działalności biznesowej będzie kupno urządzenia z już zainstalowanymi edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi oraz programami do tworzenia prezentacji.

Bardzo często wpływ na decyzję, jaki laptop wybrać, ma jego marka. Za urządzenia znanych i szanowanych marek przyjdzie nam sporo zapłacić, a cena nie zawsze idzie w parze z najwyższymi standardami jakości. Dlatego o tym, jaki kupić laptop nie powinna decydować marka, ale stosunek ceny do podawanych przez producenta parametrów.

Jeśli nadal trudno nam się zdecydować na konkretnego notebooka, w podjęciu decyzji, jak wybrać laptopa pomocne mogą się okazać portale z testami porównawczymi laptopów. Mają tę zaletę, że zamieszczają ranking urządzeń wraz z cenami i opiniami ich użytkowników – cennymi zwłaszcza dla laików gubiących się w gąszczu nowych propozycji.