aparat
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Najlepszy aparat fotograficzny dla Ciebie

Bywają w życiu takie chwile, które bardzo chcielibyśmy uwiecznić lub podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Tych chwil jest coraz więcej – egzotyczne podróże, święta, ciekawe wydarzenia, a nawet zwykła codzienność dostarcza nam okazji do robienia zdjęć.

Aby móc uwieczniać te chwile, potrzebny jest nam dobry aparat fotograficzny.

Dzisiaj często termin dobry aparat fotograficzny jest synonimem aparatu cyfrowego, najlepiej lustrzanki, która najlepiej odwzorowuje to, co zobaczyliśmy i zechcieliśmy uwiecznić. O tym, jaki aparat cyfrowy kupić, powinno decydować przede wszystkim to, w jaki sposób będziemy najczęściej go używać. Na pewno na decyzję, jaki aparat wybrać będzie mieć wpływ jego matryca oraz maksymalny możliwy zoom.

Jaką lustrzankę kupić, aby nie wydać równowartości dobrego samochodu, a jednocześnie cieszyć się ostrymi i ciekawymi zdjęciami? Przede wszystkim należy bliżej się przyjrzeć parametrom aparatu. Kluczowa będzie tu matryca – decydująca o maksymalnej rozdzielczości zdjęcia (a więc momencie, do którego podczas powiększania zdjęcie pozostaje wyraźne). Im większa matryca, tym lepsza rozdzielczość zdjęcia – i co się z tym wiąże, tym droższy aparat. Drugą kwestią, na którą powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy rozważaniu, jaki aparat cyfrowy kupić, jest zoom. Najczęściej spotykane zoomy, to te optyczne i cyfrowe. Pamiętajmy: zoom optyczny wcale nie mówi nam, ile razy możemy przybliżyć (powiększyć) fotografowany przedmiot czy sytuację! Jedynie podaje skalę przybliżenia – stosunek najkrótszej ogniskowej do najdłuższej ogniskowej. Podobnie rzecz ma się z zoomem cyfrowym, który jest bardziej pojęciem marketingowym niż stricte fotograficznym. Zoom cyfrowy to nic innego jak możliwość powiększenia zdjęcia na wyświetlaczu – niezależnie od tego, czy jest to wyświetlacz aparatu czy komputera. Dlatego nie dajmy się zwieść producentom i nie pozwólmy, aby wartości zoomu cyfrowego decydowały o tym, jaki aparat cyfrowy wybrać – często przybliżanie za pomocą zoomu cyfrowego może negatywnie wpływać na jakość zdjęcia.

Wiele informacji o tym, jaką lustrzankę kupić znajdziemy na specjalistycznych portalach internetowych poświęconych fotografowaniu. Wielu fotograficznych profesjonalistów i amatorów zamieszcza tam swoje uwagi dotyczące walorów użytkowych danego sprzętu. Warto kierować się ich opiniami i zapoznać się z różnymi punktami widzenia dotyczącymi wybranych aparatów. I wreszcie – jaki aparat wybrać, zależy tylko od naszych indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Do robienia nieskomplikowanych zdjęć podczas wyjazdów turystycznych czy rodzinnych spotkań naprawdę wystarczy średniej klasy aparat – nie warto wydawać na niego dużych pieniędzy, ponieważ i tak zapewne nie skorzystamy z wszystkich jego funkcji. Aparat do robienia do codziennych zdjęć powinien być przede wszystkim prosty w obsłudze i nie wymagający od nas wyspecjalizowanej wiedzy technicznej. Robienie zdjęć ma nam przecież sprawiać przyjemność i dostarczać zabawy przy wspólnym ich oglądaniu.