zmywarka
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Najlepsza zmywarka do Twoich potrzeb

Ręczne zmywanie naczyń jest chyba jedną z najbardziej znienawidzonych czynności domowych przez większość ludzi na świecie. Jest czasochłonne, nudne, pochłania energię i zasoby wody. Na szczęście istnieje urządzenie, które wyręcza nas w tej uciążliwej pracy – jest to zmywarka.

Zmywarka posiada niemal same zalety – poza oczywistym oszczędzaniem naszego czasu i dłoni (oraz pracochłonnego manicure w przypadku kobiet), oszczędza też wodę, a więc także środowisko naturalne. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, kupmy sobie zmywarkę!

Zanim jednak zdecydujemy, jaką zmywarkę wybrać, musimy zastanowić się, jak często będziemy jej używać i określić, jak dużą ilość brudnych naczyń produkujemy w toku normalnego życia w domu. O tym, jaką kupić zmywarkę powinna też decydować przestrzeń w naszej kuchni oraz to, czy przewidujemy w najbliższym czasie wymianę mebli i wyposażenia kuchennego. Jeśli planujemy zaaranżować kuchnię lub mamy do dyspozycji pomieszczenie jeszcze nie urządzone, warto rozważyć kupno zmywarki nadającej się do zabudowy. Nie będzie trzeba wtedy poświęcać czasu na szukanie urządzenia dopasowanego stylistyką do wystroju kuchni, za to będzie można bardziej się skupić na parametrach zmywarki. A jest na czym – nowoczesne urządzenia posiadają wiele funkcji, które warto wziąć pod uwagę, decydując o tym, jaką zmywarkę wybrać.

Jak wybrać zmywarkę? Przede wszystkim trzeba się kierować trzema podstawowymi zmiennymi: klasą energetyczną, klasą efektywności zmywania oraz klasą suszenia. Wszystkie te parametry są określane poprzez oznaczenia literowe – gdzie litera A oznacza, iż parametr jest spełniony w najwyższym stopniu, a litera G – w stopniu minimalnym. Zmywarka o klasie A we wszystkich trzech parametrach będzie więc zużywała najmniej energii elektrycznej, zmywała najbardziej dokładnie i suszyła nie pozostawiając zacieków na naczyniach. Ze względu na wysoką jakość, będzie też niestety najwięcej kosztować przy zakupie. Ponadto najnowsze urządzenia potrafią same dobierać program zmywania oraz ilość zużywanej wody i energii w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń i sztućców. Jest to ważna kwestia zwłaszcza dla tych, którzy posiadają duże rodziny produkujące na co dzień stosy brudnych naczyń. Inteligentna zmywarka potrafi bowiem dobrać optymalne zużycie wody i energii dla świeżych zabrudzeń – jest więc elastyczna, w przeciwieństwie do starszych odpowiedników niższych klas.

Jest jeszcze wiele czynników decydujących o tym, jaką kupić zmywarkę. Jednym z nich jest wielkość. Im większa zmywarka, tym więcej naczyń naraz możemy „uprać”. Jest ważne zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych zamieszkanych przez kilka osób – do takiej zmywarki zmieszczą się zarówno naczynia i sztućce, jak i garnki czy patelnie.

Jak wybrać zmywarkę, to taką która będzie jak najbardziej elastyczna i inteligentna, a więc potrafiącą dostosowywać program zmywania nie tylko do stopnia zabrudzenia naczyń, ale także do ilości naczyń obecnych w urządzeniu. Obecnie wiele zmywarek posiada funkcję umożliwiającą zmywanie naczyń zapełniających tylko jeden koszyk. Nowoczesne zmywarki nie wymagają więc zapełnienia całej przestrzeni wewnątrz – oszczędzają tym samym wodę i energię.

O tym, jaką zmywarkę wybrać, powinna też decydować obecność dzieci w domu – jeśli jesteśmy szczęśliwymi rodzicami, warto kupić urządzenie wyposażone w blokadę uniemożliwiającą otwarcie drzwi podczas zmywania. Taka blokada zapewni naszym pociechom bezpieczeństwo, a nam spokój ducha.