zepsuty laptop
14 grudnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Najczęstsze usterki laptopów

Usterki laptopów, które przeciętnym użytkownikom zdarzają się najczęściej, wynikają z niewłaściwego korzystania ze sprzętu lub zużycia się pewnych podzespołów w trakcie normalnej eksploatacji. Awaria komputera może się zdarzyć w najmniej oczekiwanym momencie, przysparzając wiele niepotrzebnego stresu. Jakie są zatem najczęstsze usterki w laptopie?

Laptop nie chce się włączyć

Chyba każdemu użytkownikowi laptopa zdarzył się problem z uruchomieniem sprzętu. Pomimo że jest to jedna z częstszych usterek w laptopie, to jest najtrudniejsza do zdiagnozowania. Można podejrzewać uszkodzenie sektora rozruchowego, rejestru systemowego, a także problem z dyskiem. Może być to także objaw uszkodzenia plików rozruchowych systemu operacyjnego oraz oznaka uszkodzenia baterii lub zasilacza, a nawet płyty głównej.

Problemy z uruchamianiem się laptopa mogą także świadczyć o jego zalaniu. Gdy ciecz dostanie się do matrycy, zasilania lub płyty głównej, to może doprowadzić do korozji, która z kolei skutkuje zwarciem i uszkodzeniem laptopa. Ponieważ przyczyn nieuruchamiania się laptopa jest kilka i trudno jest jednoznacznie określić tą właściwą bez specjalistycznej diagnostyki, laptop lepiej oddać w ręce profesjonalistów. Pogotowie Komputerowe Soft-PC wyróżnia się szybkością działania. Serwis komputerowy w Koninie błyskawicznie usuwa usterki, a te bardziej zaawansowane nawet w ciągu tygodnia. Więc jeśli nie wiesz, dlaczego laptop się nie włącza, to nie zwlekaj i oddaj sprzęt fachowcom.

Laptop samoczynnie się restartuje

Równie częstym problemem z laptopem, jak jego nieuruchamianie się jest notoryczne restartowanie się urządzenia. Nic nie wyprowadza z równowagi tak jak wyłączający się laptop w momencie pracy nad ważnym projektem. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przegrzewanie się laptopa, o które nie trudno, gdy trzymamy urządzenie na kolanach i utrudniamy pracę układu chłodzącego. Osobna kwestia jest zużycie taśmy termoprzewodzącej, która jest plastyczną masą redukującą ciepło.

Na ekranie laptopa wyświetlają się plamy

Pojawiające się na ekranie kolorowe paski lub czarny ekran mogą oznaczać uszkodzenie matrycy. O defekcie świadczą również niewłaściwie wyświetlane kolory i słaba widoczność obrazu, która wynika z niewłaściwego podświetlenia. Matryca może ulec uszkodzeniu w skutek mechaniczny, na przykład poprzez upadek laptopa. Zbita matryca objawia się czarnymi, nieregularnymi palmami. Do przyczyn uszkodzeń matrycy należą także zwarcia elektronicznych napędów, wady fabryczne i zerwanie taśmy.