awaria komputera
26 września 2020

Kategoria:
Elektronika

Najczęstsze przyczyny awarii laptopów

Praktycznie każdy z nas posiada dzisiaj laptopa. Nic w tym dziwnego – jest to sprzęt wygodny, poręczny, nie zajmuje dużo miejsca i można go swobodnie zabierać ze sobą w podróż czy na spotkanie. Jednak jak każdy sprzęt elektryczny, laptopy ulegają czasami awarii – z bardzo różnych powodów. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są najczęstsze przyczyny awarii laptopów.

Uszkodzenie dysku twardego i błędy systemu Windows

Dysk twardy to serce każdego komputera, niestety czasami ulega on awarii. Zazwyczaj usterki są łatwe w naprawie, ale ponieważ na dysku przechowywane są nasze dane i pliki, naprawa może być dość kosztowna pod tym kątem – niekiedy możemy je utracić bądź możemy być zmuszeni do wymiany dysku. Jak rozpoznać awarię dysku twardego? Przede wszystkim zauważymy wolniejszą pracę systemu, wolne uruchamianie się samego Windowsa, zawieszanie laptopa w trakcie pracy, błędy w programach bądź problem z samym uruchomieniem komputera. Błędy pojawiające się w Windowsie to również często występująca awaria, której przyczyny mogą być rozmaite. Najczęściej są to uszkodzone pliki, błędy w sterownikach urządzeń, wirusy czy usterki poszczególnych podzespołów.

Awaria obudowy BGA

BGA, czyli Ball Grid Array to typ układów scalonych, który w przypadku laptopów dość często ulega awarii. Problem zazwyczaj wiąże się z kartami graficznymi wydzielającymi zbyt dużo ciepła. Jeśli w swoim laptopie zauważysz zawieszanie się, błędy na ekranie, samoczynne restarty, brak obrazu po uruchomieniu komputera czy niewykrywanie urządzeń, być może jest to właśnie awaria BGA. Warto tutaj podkreślić, że szanse usterki zwiększa wysoka temperatura, więc raz na jakiś czas należy przeczyścić układ chłodzenia (gromadzący się kurz uniemożliwia jego prawidłową pracę). Poważniejsze awarie BGA naprawiane są w dobrych serwisach, takich jak chociażby Joker, do którego warto się zgłosić, gdy awaria laptopa jest na tyle poważna, że uniemożliwia na nim pracę.

Uszkodzone zawiasy, obudowa oraz matryca laptopa

Podczas częstego używania laptopa, zawiasy są poddawane największemu przeciążeniu. Czasami ignorując początkowe trudności możemy doprowadzić do zniszczenia całej obudowy, co jest już o wiele większym kosztem niż naprawa samych nawiasów. Uszkodzone zawiasy i brak reakcji na tę sytuację może doprowadzić nas do jeszcze większego problemu – uszkodzenia matrycy. Może być ona uszkodzona mechanicznie bądź ze względu na problemy z elementami elektronicznymi. Pocieszającym jest, że współczesne matryce są mało awaryjne, ale jednak nadal zdarzają się awarie z nią związane. Dlatego też jakakolwiek, nawet najmniejsza usterka laptopa nie powinna ujść naszej uwadze – pozwoli to zaoszczędzić w przyszłości pieniądze na naprawach.