serwis-mcbook
15 maja 2018

Kategoria:
Elektronika

Najczęściej spotykane usterki MacBooków

Dla wielu osób MacBooki to najlepszy tego typu sprzęt, jaki kiedykolwiek stworzono. Nie oznacza to jednak niestety, że będzie służył nam bez zarzutu od momentu zakupu po kres naszych dni. Zwłaszcza jeśli niewłaściwie obchodzimy się z urządzeniem (w tym nie dość o nie dbamy), no i gdy przytrafia mu się „nieszczęśliwy wypadek”. To zresztą znacznie częstsze przyczyny występowania usterek w MacBookach niż np. wady fabryczne. Na czym usterki te zwykle polegają?

Jednym z najpowszechniej zgłaszanych w serwisach problemów jest zalanie MacBooka. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy nastąpiło to przy udziale kawy lub soku, czy tylko czystej wody. W każdym przypadku należy jak najszybciej wyłączyć komputer i odpiąć go od ładowarki, a jeśli to możliwe, również wyjąć baterie. Nawet jeśli wydaje nam się, że po jakimś czasie sprzęt wysechł, to lepiej nie próbować go włączać, tylko bezzwłocznie zanieść sprzęt do serwisu. Zwarcie na skutek korozji może bowiem trwale zniszczyć płytę główną nawet kilka tygodni po zalaniu.

Co się robi z zalanym MacBookiem

W wielu przypadkach wystarczy MacBooka poddać profesjonalnemu czyszczeniu (w myjce ultradźwiękowej) i suszeniu. Czasem jednak konieczne jest przeprowadzenie bardziej złożonych napraw czy wręcz wymiana uszkodzonych podzespołów. Dokonując jej w serwisie z wieloletnim doświadczeniem, takim jak choćby warszawski serwis MacForce, zyskujemy pewność, że nasz komputer zostanie dokładnie sprawdzony, a wykonana naprawa będzie przeprowadzona zgodnie z najlepszymi standardami, z wykorzystaniem nowych elementów , które objęte są gwarancją. Kolejny plus to oszczędność czasu dzięki możliwości zamówienia bezpłatnego kuriera, który zabierze od nas uszkodzonego MacBooka i dostarczy nam go z powrotem już po naprawie.

Bateria i matryca

Podobnie warto postąpić w przypadku wymiany baterii (zalecanej po 1000 cyklach ładowania i rozładowania) czy uszkodzonej matrycy (problem charakterystyczny zwłaszcza dla cieńszych, bardziej podatnych na uszkodzenia mechaniczne MacBooków Air). Doświadczeni serwisanci będą w stanie znaleźć najlepszą z możliwych opcji naprawy.

Różne symptomy, wspólne przyczyny

MacBooki trafiają też często do serwisu z objawami takimi jak niepokojąco wolniejsza albo głośniejsza praca, nagłe wyłączanie się czy zawieszanie bądź kłopoty z uruchomieniem. W niektórych przypadkach zaleca się wówczas instalację nowego, wydajniejszego dysku, ale przyczyną zwykle są powiązane wzajemnie przegrzewanie i kurzenie się podzespołów. Aby tego uniknąć, warto regularnie (przynajmniej raz na rok) oddawać MacBooka do przeglądu, w czasie którego nastąpi wymiana zeschniętych past termoprzewodzących oraz czyszczenie elektroniki z gromadzącego się brudu, a także diagnoza ewentualnych usterek, które w związku z odpowiednio wczesnym wykryciem można jeszcze dosyć łatwo usunąć.