zaciskanie koncowek na przewodach
11 kwietnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega zaciskanie końcówek na przewodach?

Trwałe połączenie końcówek dwóch kabli wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i narzędzi. W tym celu stosuje się zaciskarki do przewodów – muszą być one dopasowane do rodzaju łączonych elementów. Zaciskanie końcówek na przewodach jest nazywane także zakuwaniem. Czynność ta jest czasochłonna, stąd też nie jest stosowana przy budowie okablowania. Na czym polega zaciskanie końcówek na przewodach?

Zaciskanie końcówek na przewodach – co warto wiedzieć?

Jak wiadomo, końce przewodów są podłączane do różnego rodzaju urządzeń i maszyn elektrycznych. Odpowiadają one za dostarczenie energii elektrycznej do sprzętu, a tym samym jego uruchomienie i sprawne działanie. W zależności od sytuacji konieczne jest zbudowanie okablowania.

– Aby proces ten przebiegał sprawnie, a jednocześnie był trwały, można wykorzystać odpowiednie końcówki tzw. złącza elektryczne

– wyjaśnia ekspert z firmy El-Drut. Dodaje, że akcesoria te nie tylko wspomagają pracę elektryków, ale przede wszystkim poprawiają właściwości styku i pozytywnie wpływają na trwałość połączenia.

Producenci oferują kilka rodzajów złącz. Dzięki temu jest możliwe ich dopasowanie do indywidualnych sytuacji. Wśród najpopularniejszych znajdują się widełkowe, igiełkowe, oczkowe, tulejkowe czy też skręcane. Ich zakładanie odbywa się przy wykorzystaniu zaciskarki lub szczypców – obydwa urządzenia są łatwe i intuicyjne w obsłudze.

Jak przebiega zaciskanie końcówek na przewodzie?

Połączenie końcówki z przewodem wymaga jej zaciśnięcia. Pomocne w tym celu są zaciskarki – są one dostępne w wersji ręcznej oraz automatycznej. W przypadku tych pierwszych jest bardzo ważne, by były dopasowane wielkością do przekroju kabla. Przeprowadzenie prac wymaga odpowiedniego przygotowania. W tym celu konieczne jest usunięcie izolacji – wystarczy ją naciąć i odciągnąć, a następnie odciąć odseparowane tworzywo. Tak przygotowane przewody są umieszczane w końcówce, a ta z kolei w prasce. Po zaciśnięciu urządzenia przewód łączy się z wybranym elementem. Nieco inaczej należy postępować w przypadku końcówek skręcanych. Wówczas konieczne jest użycie dodatkowych śrub lub wkrętów – pełnią one funkcję dociskającą.

W sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie zacisków wielu końcówek, ciekawą opcją jest skorzystanie z automatycznych rozwiązań. Na rynku są dostępne specjalne automaty, które umożliwiają odizolowywanie i zaciskanie przewodów, wraz z ich dokładnym zaizolowaniem. Metoda ta sprawdza się jednak w przypadku stosowania jednakowych końcówek, o takiej samej długości. Skorzystanie z niej znaczne skraca czas realizacji zadania, ale też zapewnia sprawne i dokładne jego przeprowadzenie.