tonery do drukarki
24 września 2020

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega regeneracja tonerów do drukarek?

Toner pełni w drukarce laserowej tę samą rolę, co tusz w drukarkach atramentowych – jest on barwnikiem, który umożliwia wykonaniu wydruku, na przykład dokumentu tekstowego lub grafiki. W ostatnich latach drukarki atramentowe stały się dość powszechnym elementem wyposażenia gospodarstw domowych, co oznacza, że wielu z nas ma problem ze zużytymi tonerami. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji jest ich regeneracja. Na czym ona polega?

Ogólna charakterystyka tonerów

W przeciwieństwie do typowego tuszu, toner do drukarek laserowych ma postać barwnego proszku. Pojedyncze cząsteczki mają bardzo małą średnicę – około 1 mikrometra. W jaki sposób jednak działa toner? Przede wszystkim należy wyjaśnić jak zbudowana jest drukarka laserowa. Jej kluczowym elementem jest wałek pokryty materiałem światłoczułym, który na początku jest elektryzowany na całej powierzchni. Następnie zostaje on naświetlony w określonych punktach – w miejscach gdzie padnie światło lasera traci on swój ładunek elektryczny. Pozostała powierzchnia wałka może przyciągnąć do siebie cząsteczki tonera, które w związku z tym tworzą na nim określony wzór. Następnie wałek przetacza się po powierzchni papieru – proszek zostaje na nią przeniesiony, tworząc tym samym lustrzane odbicie uprzedniego wzoru. Już na papierze toner zostaje utrwalony poprzez stopienie go i wprasowanie w powierzchnię papieru. Każdy z czterech podstawowych kolorów tonera nakładany jest przez inny wałek – mieszając je w odpowiednich proporcjach możemy uzyskać bardzo szerokie spektrum barw.

Regeneracja tonerów

Zużyte tonery możemy regenerować, to znaczy napełniać je nowym proszkiem, dzięki czemu ponownie nadają się do użytku. Na czym polega ten proces?

– Toner, który ma zostać zregenerowany musi zostać w pierwszej kolejności rozłożony na części – mówi przedstawiciel firmy HiCopyPoszczególne elementy są poddawane dokładnym oględzinom, która pozwala stwierdzić, które z nich powinny zostać wymienione na nowe. Pozostałe są dokładne czyszczone. Wszystko razem zostaje następnie powtórnie złożone i wypełnione nowym proszkiem. Ostatnim etapem regeneracji jest sprawdzenie jakości wydruku. Jeśli jest ona zadowalająca, oznacza to, że toner odzyskał swoją pierwotną sprawność i może zostać ponownie wykorzystany.

Czemu warto skorzystać z tego rozwiązania?

Regeneracja tonerów to rozwiązanie korzystne z kilku powodów. Po pierwsze jest ono tańsze, niż kupno nowego tonera tego samego rodzaju – w sytuacji, w której drukujemy dużo i często, pozwoli nam to znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji drukarki. Jest to szczególnie istotne jeśli korzystamy z oryginalnym produktów, a nie ich zamienników. Po drugie – bardzo często zregenerowany toner jest bardziej wydajny, niż nowy. Dlaczego? Ponieważ wielu producentów nie wykorzystuje pełnej pojemności urządzenia – proszek zawarty w pojemniku wyczerpuje się po prostu szybciej, co ma skłonić użytkownika do kupienia nowego. Podczas regeneracji toner wypełniany w maksymalnym stopniu. Po trzecie – regeneracja tonerów sprzyja ochronie środowiska. Urządzenie zyskuje nowe życie i nie trafia na wysypisko śmieci. To ważne, ponieważ tonery zbudowane są z tworzyw sztucznych i zawierają chemikalia, które mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia otoczenia.