regeneracja-kompresorow
28 maja 2018

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega regeneracja kompresorów śrubowych?

Właściwa eksploatacja kompresora polega nie tylko na jego regularnym, zgodnym z zaleceniami producenta serwisowaniu, ale także okresowej regeneracji. Pozwala ona na przywrócenie urządzenia do stanu świetności przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków związanych z tym przedsięwzięciem. Nie musimy kupować nowej sprężarki – wystarczy, że udamy się z nią do renomowanego serwisu.

Kiedy dokonywana jest regeneracja kompresora?

Kupując sprężarkę bardzo często zastanawiamy się nad tym, jakie będą koszty jej eksploatowania. Wiążą się one w dużej mierze z koniecznością regularnego serwisowania kompresora, a więc jego czyszczeniem oraz wymianą zużywających się elementów. Kwestie te mają natomiast bezpośrednie przełożenie na koszty, których możemy uniknąć tylko w trakcie trwania gwarancji – po niej konieczne będzie znalezienie dobrego serwisu na własną rękę oraz poniesienie odpowiednich opłat. W przypadku wielu kompresorów, takich jak chociażby kompresory śrubowe, do kosztów eksploatacji doliczyć będziemy musieli także koszty remontu, który przeprowadza się zależności od modelu po 20 000 godzin pracy lub nawet 40 000. Remontowi podlega przede wszystkim rdzeń sprężarki, czyli jego moduł śrubowy. Do wykonania wszystkich prac niezbędna jest ogromna wiedza oraz odpowiednie narzędzia, co sprawia, że podejmują się ich wyłącznie wyspecjalizowane placówki serwisowe, takie jak zakład mechaniki maszyn Kompresortechnik.

Przebieg regeneracji modułu śrubowego

Regeneracja modułu śrubowego przebiega kilkuetapowo. Wymieniane są przede wszystkim łożyska – element zużywający się najszybciej oraz najtańszy. Wielu domorosłych serwisantów chcąc oszczędzić poprzestaje na wymianie łożysk, jednak konieczne są także dodatkowe działania. Należy do nich między innymi regulacja luzu osiowego wirników, wymiana tulei uszczelniającej, uszczelnienia głównego oraz o‐ringów. Wszystko to ma na celu uniknięcia całkowitej awarii sprężarki w przyszłości, co może wyłącznie spowodować większe straty finansowe. Nie ma drogi na skróty – najtańsza opcja to właśnie pełna regeneracja. Alternatywą jest tylko wymiana całego modułu śrubowego, która jest wprawdzie dużo szybsza, ale także znacznie droższa. Oprócz serca każdego kompresora, czyli modułu śrubowego, w sprężarkach regeneruje się także zawory oraz silnik elektryczny. Sprawdzając oferty serwisów kompresorów warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się według nich w definicji regeneracji kompresora – być może dotyczy on wyłącznie niektórych elementów urządzenia.