drukowanie materialow
28 czerwca 2016

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega przygotowanie materiałów do druku?

Współcześnie przygotowanie materiałów do druku oznacza komputerową obróbkę plików, a także programowanie urządzeń, za pomocą których przygotowywane będą odbitki. W poligrafii ogół tych czynności określa się skrótem DTP, który oznacza Desktop Publishing, co tłumaczy się jako 'publikowanie zza biurka’.

Drukarnie wczoraj i dziś

Zanim technologie informatyczne wkroczyły do świata poligrafii, przygotowanie materiałów do druku polegało przede wszystkim na ręcznym przygotowaniu składu, co było czynnością bardzo żmudną i czasochłonną – wyjaśnia nasz rozmówca z Drukarni Bernardinum. Dawne zecerstwo dziś zastąpiły szybkie metody elektronicznego składu i łamania.

Jakie materiały trzeba przygotować?

Każda publikacja, niezależnie od swojej objętości, wymaga odpowiedniego przygotowania do druku. Zarówno publikacje zwarte, czyli czasopisma i książki, jak również bogato ilustrowane katalogi, ulotki czy oferty handlowe, wymagają szeregu zabiegów, które pozwolą wiernie przenieść cyfrowy projekt na papier.

Co składa się na DTP?

Aby wydruk prezentował oczekiwany efekt, bardzo ważne odpowiednie przygotowanie pliku, zarówno pod kątem merytorycznym jego zawartości, jak pod kątem technicznym. Dlatego też pojęcie DTP jest bardzo szerokie i może obejmować wszystkie czynności związane z przygotowaną do publikacji treścią, od redakcji i korekty tekstu, przez prawidłowy skład i łamanie, po sam wydruk.

Wysyłanie materiałów do drukarni

Zazwyczaj drukarnie jasno określają wymogi dla plików, jakie muszą zostać spełnione, by możliwy był wydruk w stosowanej przez dany zakład technologii. Wymogi te określają zwykle parametry takie jak format pliku i rozdzielczość, konieczność konsekwencji stosowania kroju pisma w jednym dokumencie, czy spójność w zakresie stosowanej przestrzeni kolorystycznej.

Rzetelne przygotowanie materiałów do druku daje nam pewność, że odbitki spełnią oczekiwania klienta pod każdym względem, a zatem uzyskamy pożądany format, właściwe wymiary marginesów i rozkład grafiki, satysfakcjonujące kolory i wszelkie wykończenia.