obwodowa-ochrona-ogrodzen
26 września 2016

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega obwodowa ochrona ogrodzeń?

Współczesne systemy alarmowe, to nie tylko nowoczesny system czujników wewnątrz obiektów, ale również  czujniki zewnętrzne, namierzające intruzów przed ich wtargnięciem na dany teren.  Czujniki te mogą być  montowane są na ogrodzeniach lub  zakopywane w ziemi  tworząc  tzw.  System ochrony obwodowej.

Zalety korzystania z ochrony obwodowej

Ochrona obwodowa zapewnia kilka istotnych zalet, związanych ze wczesnym reagowaniem w momencie wystąpienia niebezpieczeństwa. Alarm umieszczony na ogrodzeniu zostaje wzbudzony na bardzo wczesnym etapie, w momencie gdy intruz próbuje sforsować ogrodzenie. Wczesna sygnalizacja alarmowa może go wypłoszyć i zmusić do rezygnacji z włamania. Nawet jeśli tak się nie stanie, alarm powiadomi agencję ochrony, która natychmiast uda się na miejsce zdarzenia, nie pozwalając osobie niepowołanej działać na naszą szkodę. Również my sami – jeśli przebywamy na miejscu – zyskamy więcej czasu na reakcję, mogąc podjąć indywidualne środki ostrożności.

To nie takie proste…

Wiemy już, że dobrze działający system ochrony obwodowej zapewni nam skuteczną ochronę. Niestety, realizacja ochrony zewnętrznej nie jest taka prosta. Czujniki umieszczone na zewnątrz są bowiem narażone na rozmaite oddziaływania środowiskowe, takie jak zmiany temperatury, deszcz, słońce, wiatr i poruszające się pod jego wpływem rośliny, a także niewielkie zwierzęta. Każdy z tych niepozornych czynników może doprowadzić do niepożądanego uruchomienia alarmu, związanego z niepotrzebnym stresem i kosztami (wynikłymi np. z dojazdu jednostki interwencyjnej). Na szczęście rynek oferuje coraz więcej ciekawych rozwiązań technologicznych, które niwelują wszelkie wymienione niedogodności.

Rodzaje zabezpieczeń

Systemy ochrony obwodowej mogą działać w oparciu o różne mechanizmy. Wśród tych spotykanych najczęściej, znajdziemy czujniki wstrząsowe montowane na ogrodzeniach, sensoryczne kable ukryte w ziemi lub działające na zasadzie skanowania obszaru laserem podczerwieni, a także specjalne bariery mikrofalowe i bariery podczerwieni, reagujące w momencie przecięcia strefy detekcji przez intruza. Metod i technik zabezpieczeń obwodowych jest naprawdę wiele, dlatego przed wyborem tej właściwej warto poradzić się fachowców. Dostosują oni rozwiązanie, odpowiednie do naszego podwórza czy posesji. Profesjonalne systemy ochrony obwodowej oferuje m.in. firma ATLine z Łodzi – renomowany wykonawca i projektant systemów ochrony.