montaż klimatyzacji
15 sierpnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega montaż klimatyzatora

Klimatyzacja to doskonały sposób na regulację temperatury. Temperatura z kolei ma ważny wpływ na zachowania ludzkie. Ustawiona za niska lub za wysoka sprawi, że klienci szybciej opuszczą sklep i mniej kupią. Pracownicy natomiast zrobią się markotni i mniej skorzy do wydajnej pracy. Zapewne jesteś zdecydowany zamontować klimatyzator, ale zastanawiasz się, jaki wybrać i na czym polega montaż. Odpowiemy na te pytania.

Rodzaje klimatyzatorów

Rodzaj montażu klimatyzatora będzie zależał głównie od rodzaju wybranej klimatyzacji. Dostępne są systemy prostsze i bardziej złożone, wszystko zależy od potrzeb klienta – informuje ekspert z firmy Topac.

Dla przykładu klimatyzatory kompaktowe wszystkie komponenty mieszczą w jednej obudowie. Klimatyzatory te występują w wersjach przenośnych, wtedy nie wymagają w ogóle montażu. To rozwiązanie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, w których znajdzie się przestrzeń na urządzenie chłodzące. Klimatyzatory kompaktowe można także mocować do ścian, np. nad drzwiami. Znowu rozwiązanie dobre, jeśli zależy Ci na regulacji temperatury małego pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że w przypadku takiej klimatyzacji, możemy mówić o zamkniętym obiegu powietrza. Bardziej profesjonalne i złożone rozwiązanie przystosowane do dużych powierzchni jest klimatyzacja w systemie split. Wewnątrz pomieszczenia montowane są parownik i wentylator, na zewnątrz natomiast sprężarka, skraplacz i drugi wentylator. Jedno urządzenie pozwala na obsługę nawet do 8 pomieszczeń w systemie multisplit, co jest przydatne w przypadku biur.

Montaż klimatyzatorów

Wymagającym najwięcej pracy, ale jednocześnie dającym wiele rozwiązań są klimatyzatory w systemie split i multisplit. Wentylatory można zamocować na ścianach, a można zabudować w suficie lub przy podłodze tak, aby system wentylacji nie zaburzał wybranej aranżacji pomieszczenia. Dostępne jest także rozwiązanie kanałowe. Montaż klimatyzacji jest możliwy zarówno w nowych, jak i użytkowanych już budynkach. Sposób zabudowy natomiast będzie zależał od możliwości konstrukcyjnej pomieszczeń. Przykładowo zabudowa kasetonowa będzie wymagała obniżenia sufitu, więc nie sprawdzi się w niskich przestrzeniach. Pamiętaj, że na szczęście nie musisz montować klimatyzacji samodzielnie (a nawet nie powinieneś). Dowiedz się, czy firma, która oferuje klimatyzatory, zajmuje się także profesjonalnym montażem. Umów się ze specjalistą, który oceni możliwości i zaproponuje najlepsze rozwiązania, zarówno w zakresie wyboru systemu klimatyzacji, jak i miejsca, gdzie można ją zamontować.