19 września 2021

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega licencja Trial?

Oprogramowanie jest udostępniane w oparciu o różne rodzaje licencjonowania. Czym jest jednak licencja? W największym uproszczeniu to umowa, która określa warunki korzystania z danego programu komputerowego – używając software’u, zgadzasz się więc z zapisami dokumentu. Wśród licencji na szczególną uwagę zasługuje trial, ponieważ pozwala on na darmowe wypróbowanie aplikacji. Jest jednak pewien haczyk – dowiedz się, na czym polega.

Zasady działania licencji trial

Licencja trial, jak wskazuje zresztą sama nazwa (z ang. „próba”), pozwala na korzystanie z danego programu komputerowego tylko przez określony czas – w większości przypadków od 7 do 90 dni. Producenci oprogramowania rzadziej stosują również inne ograniczenia, np. w postaci limitowanej liczby uruchomień aplikacji. W obu przypadkach software jest w pełni funkcjonalny i oferuje dokładnie takie same możliwości, co wersja udostępniana na standardowej licencji. Jedyna różnica polega na tym, że po upływie ustalonego czasu, konieczny jest zakup pełnej wersji programu lub całkowite usunięcie produktu z dysku twardego.

Po zakończeniu okresu próbnego nie będziesz mógł korzystać z części funkcjonalności programu. W niektórych przypadkach oprogramowanie może zostać też całkowicie zablokowane. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie wykupienie pełnej licencji otrzymuje się wówczas cyfrowy klucz aktywacyjny, z pomocą którego można ponownie odblokować program – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Trial to nie to samo, co demo i shareware

Wersji trial nie wolno mylić z demo oraz shareware, ponieważ są to zupełnie inne rodzaje licencjonowania. Wersja demonstracyjna różni się tym, że oferuje mniej lub bardziej ograniczone funkcjonalności wyjściowego programu komputerowego. Demo pozwala więc sprawdzić możliwości oprogramowania, jednak zazwyczaj nie nadaje się do pracy. Taka licencja sprawdza się doskonale w przypadku gier komputerowych – wersja demonstracyjna daje najczęściej dostęp do tylko jednego z poziomów pełnej produkcji.

Jeszcze inaczej działa shareware, czyli rodzaj zamkniętego oprogramowania, które pozwala na bezpłatne rozpowszechnianie i legalne dzielenie się kopiami danego programu. Podobnie jak ma to miejsce w licencji trial, tutaj również konieczne jest wniesienie opłaty, aby móc korzystać z pełnej funkcjonalności. W obrębie tego modelu licencjonowania istnieje jednak kilka wyjątków, które umożliwiają użytkowanie software’u bez konieczności ponoszenia żadnych kosztów. Mowa o m.in. licencji adware (użytkownik jest jednak zmuszony do oglądania reklam) czy freemium (aplikacja działa przez nieograniczony czas, jednak zapewnia dostęp tylko do wybranych opcji).

Zalety licencji trial

Skorzystanie z licencji trial jest świetnym pomysłem, jeżeli poszukujesz nowego oprogramowania komputerowego – niezależnie od tego, czy potrzebujesz edytora tekstu, zaawansowanego arkusza kalkulacyjnego czy pakietu graficznego. Z pomocą wersji próbnej będziesz w stanie sprawdzić wszystkie możliwości danego programu – dzięki temu zobaczysz, czy jest on funkcjonalny i wygodny w obsłudze. Licencja trial jest najczęściej darmowa lub kosztuje tylko ułamek wyjściowej ceny pełnego produktu, dlatego niskim kosztem pozwoli Ci wypróbować wiele rozwiązań przed zdecydowaniem się na zakup.

Software dystrybuowany w oparciu o licencję trial może okazać się również bardzo przydatny, kiedy będziesz potrzebował danego programu tylko na określony czas, np. na potrzeby realizacji danego projektu w pracy. W takim wypadku nabycie pełnej wersji oprogramowania nie jest po prostu opłacalne, zwłaszcza jeżeli mowa o zaawansowanych i specjalistycznych aplikacjach. Nawet kilkanaście dni dostępu powinno w zupełności wystarczyć na wykonanie danych działań. Zanim zdecydujesz się jednak na podobne rozwiązanie, to najpierw sprawdź dokładnie postanowienia umowy licencyjnej. Może się bowiem okazać, że licencja trial nie pozwoli Ci na wykorzystanie programu do celów komercyjnych.