konserwacja-drukarki
19 czerwca 2018

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega konserwacja drukarek?

Jeżeli wydruk z drukarki laserowej posiada czarne lub szare smugi, jest rozmazany i niewyraźny, a sprzęt zagina bądź nawet wciąga papier podczas drukowania, to znak, że należy wykonać czyszczenie wnętrza drukarki. Pamiętajmy, że urządzenia peryferyjne również potrzebują regularnych konserwacji – w tym artykule podpowiemy, co zrobić w przypadku usterek z wydrukami.

Cenna instrukcja obsługi

Przed przystąpieniem do czyszczenia drukarki laserowej warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi. Producent powinien w niej zawrzeć wskazówki niezbędne do konserwacji danego modelu, w tym spis rekomendowanych środków czyszczących. Preparaty tego typu są dostępne w niemal każdym sklepie komputerowym. Następnie należy odłączyć drukarkę od prądu i przetrzeć delikatnie jej front, używając do tego miękkiej bawełnianej szmatki nasączonej wodą lub wspomnianym preparatem (nie należy stosować go bezpośrednio na urządzenie).

Dokładne czyszczenie wnętrza

Następnym krokiem będzie oczyszczenie wnętrza drukarki – podajnika papieru, drogi papieru oraz soczewek i lusterka, do którego pielęgnacji można wykorzystać specjalny pędzelek, uważając, aby podczas zabiegu nie dotknąć lusterka palcami. Warto także usunąć wszelkie zanieczyszczenia z układów elektronicznych, wentylatorów, filtrów ozonowych oraz elementu grzejnego, sprawdzając przy okazji stopień zużycia jego rolek i wyczyścić zarówno rolki wyrzutowe, jak i prowadzące. Oczyszczanie powinno objąć również przekładnie, a kontrola stopnia zużycia – mechanizm podajnika papieru. Dopiero po dokonaniu tych wszystkich czynności można sprawdzić poprawność wydruku.

Alternatywna forma czyszczenia

Warto pamiętać o specjalnych foliach czyszczących, które można przepuścić przez drukarkę zamiast papieru. Jednak mimo, iż zbierają one wewnętrzne zanieczyszczenia, niezbędna jest ręczna konserwacja – informuje specjalista z firmy Daro-Druk z Wrocławia, która zajmuje się sprzedażą materiałów eksploatacyjnych oryginalnych oraz kompatybilnych do niemal wszystkich urządzeń drukujących i kopiujących dostępnych na rynku.

W jej ofercie można znaleźć zarówno drukarki i urządzenia wielofunkcyjne, tonery, tusze, bębny, oraz taśmy do drukarek i faksów, jak i usługi dzierżawy kserokopiarek i faksów.