27 sierpnia 2019

Kategoria:
Elektronika

Na czym polega frezowanie CNC?

Obecny rynek należy niewątpliwie do bardzo wymagających. Zauważyć można tendencję dążenia do osiągania coraz lepszych i bardziej doskonałych wyrobów, ale w jak najkrótszym czasie. Istotnym elementem jest w tym przypadku obróbka, która powinna być bardzo precyzyjna. Dlatego też obecnie stosuje się obrabianie CNC, które pozwala na uzyskanie dokładnych kształtów i wymiarów.

Na czym opiera się działanie obrabiarek CNC

Działanie nowoczesnych obrabiarek CNC opiera się na elektronicznym przetwarzaniu danych, a więc opisywaniu parametrów za pomocą funkcji i przekształcaniu tych istniejących dzięki systemowi binarnemu. Obróbka skrawaniem CNC wykorzystywana jest obecnie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, automatyce czy medycynie. Jedną z firm wykorzystujących tę technologię jest przykładowo Pi Shape. Jedną z popularniejszych metod jest w tym przypadku frezowanie CNC. Polega ono nie tylko na nadawaniu różnego rodzaju kształtów przedmiotom, ale i na ich wykańczaniu, ozdabianiu czy tworzeniu łączeń. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

Na co pozwala technologia CNC?

Frezowanie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem, które pozwala na obrabianie płaszczyzn, uzębień, rowków, kanalików oraz powierzchni kształtowych. Narzędzie wykonuje tutaj ruch obrotowy, w czasie kiedy ruch posuwisty jest wykonywany przez inne narzędzie lub obrabiany przedmiot. W czasie trwania frezowania, ostrza narzędzi wykonują ruch jedno po drugim, ale nie w tym samym czasie. Frezowanie CNC w praktyce dzieli się na trzy podstawowe etapy. Pierwszy z nich to stworzenie w komputerze odpowiedniego projektu. Potem jest on przetwarzany, tak aby mógł powstać plan sterowania narzędziami. Ostatni etap to obróbka danego tworzywa.

Frezarki CNC a manualne

Co ciekawe, pod względem budowy frezarki CNC nie różnią się zbyt mocno od tych ze sterowaniem manualnym. Podstawowa różnica w tym przypadku polega na sposobie sterowania elementami, które za obróbkę są odpowiedzialne. Okazuje się bowiem, że każdy ruch obrabiarki CNC jest kontrolowany przez zewnętrzny komputer. Również i każdy inny manewr jest dokładnie określony. Różnice pojawiają się już na etapie wprowadzania danych wejściowych. Przy frezarkach manualnych pracownik techniczny musi ręcznie nastawić maszynę i umieścić w niej określone elementy. Z kolei w przypadku obrabiarek precyzyjnych nie trzeba ręcznie wprowadzać żadnych danych. Są one wpisywane z klawiatury i przechowywane w pamięci zewnętrznej bądź na dysku twardym danej maszyny.