zakupy przez internet
21 lipca 2016

Kategoria:
Elektronika

Na co zwrócić uwagę, kupując rzeczy przez Internet?

Internet oferuje nam mnóstwo możliwości – jedną z nich, z której coraz chętniej korzysta coraz więcej użytkowników, są zakupy. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, dzięki niemu zaoszczędzamy mnóstwo czasu, który musielibyśmy poświęcić na zwiedzanie prawdziwych sklepów w poszukiwaniu potrzebnego artykułu. Ponadto możemy w ten sposób nawiązać kontakt ze sprzedawcami oferującymi nietuzinkowe towary, do których nie moglibyśmy dotrzeć w inny sposób. Mimo swoich plusów, zakupy internetowe wciąż jeszcze mogą być przyczyną wielu problemów – oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, żeby ich uniknąć.

Opis produktu

Każdy produkt, który zamierzamy kupić powinien posiadać opis. Przed zakupem zapoznajmy się z nim bardzo dokładnie, szczególnie jeśli kupujemy rzeczy używane – opis powinien uwzględniać nie tylko parametry przedmiotu, ale również jego cechy charakterystyczne, np. ślady zniszczeń lub zużycia. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wydatków związanych ze zwrotem towaru, który nie spełnia naszych oczekiwań.

Wiarygodność sprzedawcy

Zaufany sklep to gwarancja bezproblemowych zakupów – wysokiej jakości produktów zgodnych z opisem oraz terminowej dostawy. Czasem jednak największe, najbardziej uznane sklepy nie posiadają towarów, które nas interesują – wtedy szukamy gdzie indziej, nierzadko u sprzedawców mniej popularnych. Powinniśmy mieć możliwość ich weryfikacji. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić dane teleadresowe firmy – jeśli takowych nie możemy znaleźć, powinniśmy od razu zrezygnować z zakupów w tym miejscu, gdyż prawdopodobnie sprzedawca nie działa legalnie. Warto również sprawdzić opinie o sprzedawcy – portale aukcyjne takie jak OkazjeXL umożliwiają użytkownikom ocenianie sprzedawców po zakończonej transakcji. Alternatywnym źródłem informacji są komentarze na Facebooku lub portalach typu Opineo lub Ceneo. Zawarte w nich komentarzach mogą być cennym źródłem informacji o sprzedawcy, choć należy również podchodzić do nich z dystansem. Jeśli korzystamy z usług portalu aukcyjnego, powinniśmy unikać zakupów produktów poza procedurami portalu (np. kiedy sprzedawca kontaktuje się z nami i proponuje zakup bezpośrednio). W przypadku oszustwa stracimy możliwość domagania się swoich praw.

Regulamin sklepu

Wielu użytkowników w ogóle nie interesuje się regulaminem sklepu, według którego przeprowadzane są transakcje. Jest to dość ryzykowne – powinniśmy przynajmniej pobieżnie się z nim zapoznać, znajdziemy w nim wiele cennych informacji np. na temat warunków reklamacji, kosztów i terminów przesyłki etc. Jeśli na stronie sprzedawcy lub stronie pośredniczącej w sprzedaży nie ma regulaminu, najrozsądniejszym wyjściem będzie poszukanie interesujących nas produktów gdzie indziej.