Zakup telewizora
11 lutego 2021

Kategoria:
Elektronika

Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy telewizor?

W XXI wieku najlepsi producenci sprzętu RTV mają w swoich ofertach wiele rodzajów telewizorów, które różnią się między sobą nie tylko wielkością, czyli przekątną ekranu, ale także wykorzystanymi przy ich tworzeniu technologiami, które wpływają na jakość obrazu. W artykule przedstawiamy dostępne możliwości wyboru telewizorów oraz doradzamy, na jakie rozwiązania szczególnie warto jest się zdecydować. Wybór telewizora zazwyczaj jest bowiem decyzją, która będzie miała swoje konsekwencje przez wiele lat.  Jak wybrać telewizor, który najbardziej będzie w stanie spełnić wymagania wszystkich domowników?

Jaki typ telewizora warto jest wybrać w 2021 roku?

Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele różnego rodzaju telewizorów, w których zastosowano różne technologie. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest w wykorzystanej technologii podświetlania. Jeszcze kilkanaście lat temu najnowocześniejszym rodzajem telewizorów były telewizory plazmowe. Dziś już się ich jednak nie stosuje. Zostały w pełni zastąpione przez telewizory  z technologią podświetlania ekranu LED oraz przez telewizory OLED. Pierwsze  z tych rozwiązań jest starsze. Telewizory LED to telewizory z matrycami  LCD. Technologia ta pozwala zapewnić doskonałą jakość obrazu, nie zużywając przy tym zbyt dużej ilości energii elektrycznej.  Rodzaj podświetlenia LED może się różnić w zależności od producenta. Najnowszym i według specjalistów najlepszym rodzajem tego typu telewizorów są telewizory Samsung QLED. W tym sprzęcie zastosowano podświetlenie punktowe, które jeszcze bardziej poprawia jakość obrazu, poprzez wierne oddanie kolorów i nawet najmniejszych szczegółów.

Innym rodzajem telewizorów jest sprzęt, w którym zastosowano diody organiczne, czyli OLED. Zastosowanie tej technologii umożliwia uzyskania niezwykle cienkiego ekranu, na którym wyświetlane obraz jest niezwykle wyraźny i cechuje się wysokim poziomem kontrastu. Największym i najpopularniejszym producentem telewizorów OLED jest obecnie firma LG. Według specjalistów w tego typu telewizorach jest przede wszystkim niezwykle wyraźna czerń.

Od czego powinna zależeć przekątna ekranu telewizora?

Ważnym elementem wyboru nowego telewizora jest też przekątna ekranu. Obecnie najchętniej wybierane są telewizory o przekątnej równej lub większej 32 cale. Istnieją także telewizory o przekątnej ekranu nawet 75 cali. Dobór odpowiedniej wielkości powinien być jednak uzależniony od tego, z jakiej odległości zazwyczaj ogląda się telewizję oraz do wielkości pomieszczenia, w którym zamierza się go umieścić. Telewizory 32’ powinny być oddalone od miejsca, z którego się je ogląda przynajmniej 1,25-2,75 m, telewizory 55’ 2,20-4,40 m, telewizory 65’ 2,60-5,50 m, natomiast największe telewizory 75’ około 3-6 m. Warto jest zauważyć, że wielkości te nie są tak duże jak było to kiedyś w przypadku telewizorów kineskopowych. Nowsze telewizory nie mają po prostu tak samo złego wpływu na wzrok użytkowników, dlatego też te odległości dotyczą bardziej komfortu korzystania niż bezpieczeństwa.

Rozdzielczość ekranu TV

Bardzo ważnym parametrem, który trzeba brać pod uwagę podczas wybierania najlepszego modelu telewizora jest też rozdzielczość ekranu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online AFG MarketOd rozdzielczości ekranu telewizora zależy to, jakiej jakości obraz będzie mógł być wyświetlony w telewizorze. Obecnym standardem i minimum dotyczącym jakości obrazu jest jakość Full HD, czyli rozdzielczość wynosząca przynajmniej 1920 x 1080 pikseli. Takie telewizory są jednak coraz bardziej wypierane z rynku przez jeszcze lepsze telewizory z rozdzielczością 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Wkrótce jednak i to może się zmienić, ponieważ były już prezentowane telewizory o jakości obrazu 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. Do czasu aż technologia ta nie będzie miała w pełni funkcjonalnego zastosowania, raczej jednak nie stanie się dominująca na rynku RTV.

Nowoczesny telewizor koniecznie ze Smart TV

Tym, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając nowy telewizor jest rodzaj zastosowanego w danym modelu TV systemu Smart TV. Nowoczesne telewizory nie dają bowiem tylko możliwości oglądania kanałów telewizyjnych, filmów z odtwarzacza DVD lub Blu-ray, czy grania na konsolach. Nowoczesne telewizory zapewniają także wygodny dostęp do licznych portali streamingowych, m.in. Netflix, HBO, Amazon, TVP VOD oraz wielu innych. W zasadzie każdy producent telewizorów wykorzystuje tu nieco inny system Smart TV. Nie każdy zapewnia jednak możliwość zainstalowania i korzystania z takich samych aplikacji. Wybierając telewizor warto jest więc sprawdzić, czy na pewno kupując dany model, będziemy mogli wygodnie korzystać z portali, z których normalnie korzystaliśmy przez Internet.