28 kwietnia 2017

Kategoria:
Elektronika

Możliwości systemów Tourguide

Przenośne urządzenia z systemem Tourguide, które służą do bezprzewodowej komunikacji, są coraz częściej wykorzystywane przez przewodników turystycznych, organizatorów konferencji, na szkoleniach, instruktażach oraz przez kierowników w firmie oprowadzających grupę pracowników po halach lub magazynach – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dotarcie z informacją do dużej grypy osób w hałaśliwych warunkach. Jakie możliwości mają systemy Tourguide i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Gdzie przydają się systemy Tourguide?

Zestawy Tourguide składają się z nadajnika, mikrofonu oraz odbiorników wraz ze słuchawkami. Są bardzo proste w obsłudze – każdy uczestnik może w trakcie wycieczki regulować głośność urządzenia i dostosować je do swoich preferencji. Systemy Tourguide znakomicie nadają się w przypadku prowadzania dużej grupy osób po otwartym stadionie piłkarskim, a także na zorganizowanych w salach międzynarodowych konferencjach. Są one bardzo przydatne również w miejscach, gdzie należy zachować spokój – muzeach czy kościołach, ponieważ przewodnik nie musi za każdym razem zbierać uczestników wycieczki w zbitą grupę i przekazywać informacji półgłosem.

Jakie są zalety systemów Tourguide?

Najważniejszą zaletą bezprzewodowych urządzeń z systemem Tourguide jest wspomniana możliwość spokojnej komunikacji między przewodnikiem a grupą w odległości nawet do 150 m. W tym czasie zwiedzający mają czas na rozglądanie się czy robienie zdjęć bez konieczności ciągłego podążania wzrokiem za przewodnikiem. Jest to również przydatne w trakcie oprowadzania po hałaśliwych i często uczęszczanych miejscach, gdzie na miejscu może dojść do „spotkania” kilku różnych wycieczek. Jeżeli wszystkie są zaopatrzone w urządzenia z systemem Tourguide przynosi to korzyść wszystkim, również zwykłym mieszkańcom, którzy właśnie przechadzają się obok – zauważa ekspert z firmy AZSTUDIO, która od prawie 20 lat jest dostawcą urządzeń łączności radiowej, m.in. z systemem Tourguide.

Z technicznych możliwości, oprócz bardzo dobrego zasięgu, można wymienić działanie na wielu kanałach, dzięki czemu obok siebie może znajdować się nawet kilkanaście grup. Jest to sprawdzone rozwiązanie np. w przypadku oprowadzania po ciasnych przestrzeniach lub tłumaczeń na kilka języków. Ponadto w celu zaprezentowania nagrania w trakcie wycieczki można do urządzenia podłączyć telefon. Warto także dodać, że kupujący urządzenia z systemem Tourguide (np. biura podróży, organizatorzy cyklicznych konferencji i szkoleń) nie muszą płacić każdorazowo za wynajęcie całego systemu (w niektórych muzeach jest to obowiązkowe), dzięki czemu w dłuższym okresie czasu jest to dla nich korzystne.