24 października 2020

Kategoria:
Elektronika

Możliwości programowania nowoczesnych robotów przemysłowych

Robotyzacja przemysłu to zjawisko, którego świadkami jesteśmy już od ponad 70 lat. To właśnie w połowie XX wieku w fabrykach zaczęły coraz częściej pojawiać się roboty przemysłowe. Dzięki galopującemu postępowi technologicznemu jesteśmy dzisiaj w stanie cieszyć się owocami rozwoju robotyzacji. Dzisiejsze roboty wykonują oczywiście zdecydowanie bardziej skomplikowane prace niż kiedyś.  Jakie możliwości daje ich prawidłowe zaprogramowanie?

Czym jest programowanie robotów?

Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne borykają się z problemem, jakim jest konieczność zmiany asortymentu w krótkim czasie. Powodem mogą być chociażby zmiany rynkowe lub wewnętrzne decyzje w sprawie rozwoju czy redukcji wytwarzanych dóbr. Wdrażając zmiany, pojawia się konieczność właściwego zaprogramowania nowych lub przeprogramowania robotów przemysłowych, które obsługują linię produkcyjną.  Uniwersalność robotów pozwala jednemu modelowi wykonywać takie zadania jak spawanie, montaż, malowanie, pakowanie czy pomiary. Wymaga to jednak zaprogramowania robotów przemysłowych odpowiednio do naszych potrzeb. Właściwa i szybka konfiguracja pozwoli wznowić produkcję w krótkim czasie.

Sposoby programowania robotów przemysłowych

Najpowszechniejszymi językami, które służą do programowania robotów przemysłowych, są Java, C, Pascal oraz BASIC. To tak zwane języki wysokiego poziomu, które pozwalają na stworzenie kodu do wykonywania przez roboty takich czynności jak kontrola i koordynacja układów wieloosiowych oraz komunikacja z urządzeniami i czujnikami zewnętrznymi.

Z rozwiązań oferowanych przez język C korzystają roboty ABB, z kolei maszyny KUKA wykorzystują Pascal. W przypadku potrzeby przeprogramowania maszyn możemy liczyć na wsparcie firm, które oferują usługi z tego zakresu. Firma ARSET-VAC Serwis w Sulechowie oferuje między innymi programowanie robotów przemysłowych wspomnianych firm ABB oraz KUKA.

W razie potrzeby przeprowadzenia odpowiedniej symulacji, do dyspozycji pozostają wirtualne środowiska. Są to systemy, które pozwalają na sprawdzenie pracy maszyny bez jej udziału (offline) i odpowiednie zaprogramowanie robotów przemysłowych. Wirtualne środowiska pozwalają także na komunikację z prawdziwym robotem w czasie rzeczywistym. Do wykorzystania systemu wystarczy standardowy komputer PC z systemem operacyjnym. Programy dedykowane pod konfigurację robotów dysponują w swojej bibliotece gotowymi modelami maszyn, dzięki czemu obsługa środowiska jest łatwiejsza.