24 lipca 2019

Kategoria:
Elektronika

Możliwości nowoczesnych klimatyzatorów

Nowoczesne klimatyzatory mogą pełnić nie tylko funkcję schładzania, ale także ogrzewania pomieszczeń. Fachowcy zalecają wykorzystywanie klimatyzatorów do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, czyli w naszym klimacie wiosną i zimą. Wówczas jest to proces najbardziej praktyczny, proporcjonalny do kosztów eksploatacji. Jakie możliwości dają nam nowoczesne klimatyzatory? Jak to możliwe, że ich użytkowanie może być tańsze?

ABC klimatyzacji – split i multisplit

Kiedy dopiero rozpoczynamy zagłębiać się w wiedzę na temat klimatyzacji, często okazuje się, że to z pozoru proste zagadnienie już na wstępie wcale takie proste nie jest. Zacznijmy więc od podstaw. Najprostszy klimatyzator składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej (parownik) i zewnętrznej (skraplacz). Jednostki te połączone są ze sobą dwoma przewodami, które wypełnione są czynnikiem chłodniczym. Klimatyzacja typu split ma indywidualne zasilanie prądem i obsługuje tylko jedno pomieszczenie (na przykład biuro). Klimatyzacja typu multi split: mamy tu wiele jednostek wewnętrznych połączonych z jedną jednostką zewnętrzną. Każda z jednostek wewnętrznych (podobnie jak w klimatyzacji typu split) jest połączona dwoma przewodami z jednostką zewnętrzną – są to połączenia w układzie równoległym. Jeden system klimatyzacji typu multi split może więc obsługiwać kilka różnych pomieszczeń. Każda jednostka wewnętrzna jest sterowana indywidualnie. Jeśli więc zapotrzebowanie chłodnicze dotyczy więcej niż jednego pomieszczenia, zdecydowanie powinniśmy wybrać system klimatyzacji typu multi split.

Co dają nam nowoczesne klimatyzatory?

Jako jednostki wewnętrzne w klimatyzacji split i multi split można podłączyć bardzo szeroką gamę urządzeń. Jak mówi nam przedstawicielka firmy MIR ENERGIA z Bielanów Wrocławskich, producenci oferują klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe, urządzenia podstropowe i tzw. konsole. Ta różnorodność nas zachęca, ale nie tylko ona. Obecnie coraz większą popularność zyskuje technologia inwerterowa, wykorzystywana w nowoczesnych klimatyzatorach wiodących producentów. Daje ona możliwość płynnego dostosowania wydajności pracy urządzenia do rzeczywistego chwilowego zapotrzebowania na chłód lub ciepło. Jest to możliwe dzięki przetwornikom częstotliwości – stopniuje on pracę silnika elektrycznego. W dużym ujęciu: sprężarka w klimatyzatorze inwerterowym może pracować ze zmienną mocą, zasilana prądem stałym. System jest wydajniejszy i oferuje większą oszczędność energii w porównaniu z silnikami, które są zasilane prądem zmiennym. Można więc śmiało powiedzieć, że klimatyzacja powoli staje się produktem coraz powszechniej dostępnym, ponieważ przestają nas przerażać koszty eksploatacji urządzeń.