drukarka 3d
5 grudnia 2016

Kategoria:
Elektronika

Możliwości drukarek 3D

Możliwości drukarek 3D

Drukarka 3D to ikona nowoczesnych technologii. Niepozorny replikator pozwala na powołanie do życia obiektu, który jeszcze przed chwilą znajdował się wyłącznie w wirtualnej przestrzeni. Możliwość namacalnej interakcji z drukowanym przedmiotem wzbudza fascynację, a jednocześnie skłania do pytań i refleksji. Jakie cuda mogą powstać przy użyciu tego typu urządzenia? Okazuje się, że naprawdę rozmaite.

Dla przemysłu

Jedną z głównych zalet drukarek 3D jest możliwość tworzenia niewielkich elementów z tworzyw sztucznych. Służą one jako części zabawek, elektroniki i maszyn przemysłowych. Wydruk trójwymiarowy często wykonuje się ,,na próbę”, w celu stworzenia prototypu konkretnego przedmiotu, gdy wyrabianie tradycyjnego odlewu staje się nieopłacalne. Z usługi tej korzystają firmy – m.in. te, zajmujące się motoryzacją i przemysłem ciężkim. Przed przystąpieniem do masowej produkcji, wykonują one serię drukowanych obiektów, wybierając spośród nich te najlepsze. To świetna metoda minimalizacji kosztów wytworzenia przedmiotów, z jednoczesnym zachowaniem troski o jakość ich wykonania.

Na użytek prywatny

Technikami druku trójwymiarowego może się cieszyć każdy z nas. Drukarki 3D są wprost stworzone do produkcji zabawek i figurek. Mogą być one wykonane według powszechnie dostępnego wzorca, bądź w oparciu o autorski projekt. Niektóre firmy – na przykład warszawskie 3D Laboratory – dokonują wydruku na podstawie prostego rysunku, otrzymanego od klienta. Dzięki temu, jesteśmy w stanie uzyskać indywidualne formy, o kolorach i wzorach odpowiadających naszym gustom. Mogą być to zwyczajne przedmioty codziennego użytku (jak doniczki, czy miski), ozdobne akcesoria w stylu biżuterii, a nawet eleganckie buty! W większości przypadków ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Ku lepszej przyszłości

Druk 3D to ogromna szansa na rozwój wielu dziedzin nauki. Najbardziej perspektywiczne wydaje się zastosowanie technik trójwymiarowych w medycynie. Dzięki dobrej metodzie wydruku, istnieje możliwość stworzenia idealnie dopasowanych protez, a nawet rzeczywistych tkanek. Próby druku organicznego nie są zresztą niczym nowym. Już od kilku lat wdraża się je w kosmonautyce, drukując jedzenie dla astronautów, przebywających w przestrzeni kosmicznej. Jak zatem widać, możliwości technik 3D przekraczają granice nie tylko ludzkiej wyobraźni, ale całej kuli ziemskiej!