Materiały eksploatacyjne do drukarek
10 grudnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Materiały eksploatacyjne do drukarek. Przegląd rozwiązań

Wybierając drukarkę czy kopiarkę do biura lub domu, warto wziąć pod uwagę konieczność regularnego uzupełniania materiałów eksploatacyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, są to takie elementy urządzenia, które zużywają się w czasie pracy. W niektórych przypadkach mogą sporo kosztować, zwłaszcza gdy użytkownik decyduje się na produkty oryginalnie, a nie tańsze zamienniki. Co zalicza się do materiałów eksploatacyjnych?

Tusze do drukarek i do kserokopiarek

Tusze są głównym materiałem eksploatacyjnym, jeśli chodzi o drukarki. Taki wkład do kserokopiarki umieszczony jest w pojemniku zwanym kardridżem. Można wyróżnić dwa rodzaje tuszu – barwnikowy i pigmentowy. Barwnikowy występuje w stanie ciekłym, a pigmentowy jest proszkiem. Tusze mają to do siebie, że szybko się zużywają, a ich wymiana okazuje się bardzo prosta i szybka. Są też względnie tanie, więc eksploatacja zwykłej drukarki czy kserokopiarki nie jest zbyt droga. Jednak z takich urządzeń trzeba korzystać regularnie, albowiem tego rodzaju tusze mają tendencję do zasychania i wtedy nie dosyć, że są bezużyteczne, to niszczą głowicę drukarki.

Tonery do drukarek

Tonery są często mylone z tuszami do drukarek, jednak jest to zupełnie inny materiał eksploatacyjny. Można się pokusić o stwierdzenie, że toner jest czymś w rodzaju tuszu, jednak do drukarki laserowej. Umieszcza się go w specjalnej kasetce, która jest dopasowana do typu urządzenia. Tonery, jak też inne materiały eksploatacyjne do urządzeń drukujących, najlepiej kupować u sprawdzonych dystrybutorów, takich jak firma AS-MAR.

Bęben w drukarkach laserowych

Bęben występuje tylko w laserowych drukarkach. Jego rolą jest przeniesienia tonera na drukowany papier. Nie w każdym typie drukarki jest on częścią wymienną, jednak może on z czasem ulegać zużyciu. To, co się w nim zużywa, to substancja światłoczuła, do której po naelektryzowaniu przylegają cząsteczki tonera.

Z pracą bębna związany jest jeszcze inny materiał eksploatacyjny. To pojemnik na zużyty toner. Ponieważ na wałek nabierana jest nieco większa ilość tonera, niż potrzebna jest do druku, to pozostałości zbierane są właśnie do tego pojemnika. Pojemnik wymienia się w całości i nie jest wskazane samodzielne go opróżnianie, ponieważ mogłoby to być szkodliwe dla zdrowia.

Taśma barwiąca

Zdarzają się jeszcze materiały eksploatacyjne do drukarek, które spotykane są rzadziej. To taśmy barwiące. Występują w bardziej wyspecjalizowanych urządzeniach, takich jak drukarki igłowe. Podczas drukowania igły uderzają w taśmę, więc podlega ona zużyciu.