nawigacja jachtowa
5 listopada 2021

Kategoria:
Elektronika

Mapy C-MAP w aplikacji iBoat

Oprogramowanie i aplikacje do nawigacji są podstawowym wyposażeniem każdej jednostki pływającej. Tak samo jest w przypadku jednostek komercyjnych, jak też tych prywatnych, nastawionych głównie na rekreację. Korzystanie z nich i elektronicznych map wektorowych pozwala na wytyczanie kursów, pełną kontrolę oraz znajomość aktualnych warunków pogodowych i danych o działających prądach i pływach. Jedną z takich aplikacji jest iBoat.

Czym charakteryzuje się aplikacja iBoat?

Aby używać aplikacji iBoat, nie trzeba posiadać stałego połączenia z siecią. Pozycję na mapie nawigacyjnej określa się przy pomocy własnego, wewnętrznego urządzenia GPS. Możliwe jest także podłączenie zewnętrznych urządzeń jachtowych. Muszą one być zgodne ze standardem NMEA. Mogą one przekazywać informacje w czasie rzeczywistym. Są to na przykład dane o głębokości, temperaturze wody albo też warunki pogodowe, takie jak siła i kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne.

Nawigacja odbywa się w trybie 2D lub 3D, możliwe jest pobieranie i wyświetlanie prognoz pogody. Aplikacja posiada wbudowana bazę stacji pływowych z całego świata. Aplikacja nagrywa trasę i wszystkie parametry podczas rejsu. Gromadzenie danych i nawigacja działają nawet wtedy, gdy urządzenie włączy wygaszacz ekranu dla oszczędzania energii.

Zakup i subskrypcja aplikacji iBoat są możliwe w sklepie Enavigare.pl z Poznania. Zespół eNavigare opracował polską wersję aplikacji. Wśród wielu propozycji można wybrać tę, która będzie najlepsza dla danej jednostki i zadań, do jakich jest ona przeznaczona. Aplikacja iBoat doskonale integruje się z oprogramowaniem nawigacyjnym TimeZero Navigator – automatycznie wymienia dane w sieci lokalnej.

Aby korzystać z aplikacji do nawigacji, w tym z iBoat, trzeba zaopatrzyć się również w elektroniczną mapę morską.

Jakie mapy używane są w aplikacji iBoat?

Do aplikacji iBoat można dokupić mapy rastrowe i wektorowe, które dostępne są na całym świecie i przedstawiają wszystkie zbadane akweny wodne. Przede wszystkim jednak używa się map wektorowych. Można przechowywać je na własnym urządzeniu, nawet gdy jest się offline.

Takimi wykresami elektronicznymi, używanymi w aplikacji iBoat, są właśnie mapy C-MAP. Są one przydatne nie tylko w przypadku rejsów typowo wycieczkowych, gdzie trzeba mieć na uwadze samą trasę i warunki pogodowe na niej panujące. Wykresy C-MAP pokazują również strukturę dna, co bywa istotne w wielu przypadkach. Jednym z nich jest rybołówstwo lub wędkowanie rekreacyjne.

Ten rodzaj map może również pokazać charakter roślinności wodnej pokrywającej dno, co jest istotne podczas poszukiwania konkretnych gatunków ryb. Wiadomo, że duże ryby lubią dno twarde, a taką cechę wskazuje mapa. Oprócz tego zaznaczone są tam też parametry dotyczące głębokości.